Barcelona je duboko podijeljena na zagovornike neovisnosti, koju je smijenjena katalonska vlada proglasila prošlog petka, a jučer je predsjednik Katalonije Carles Puigdemont zbog prijetnje da će biti uhićen pobjegao u Bruxelles, i unioniste, koji žele da Katalonija ostane u Španjolskoj. Vidi se to već na prilazu u Barcelonu, u perifernim četvrtima, gdje su na prozorima stambenih zgrada izvješene stotine katalonskih i španjolskih zastava. I to jedna do druge, prozor do prozora, susjed do susjeda.
S prijateljima ne raspravlja
Do samo prije koji mjesec na istim su prozorima visjele samo katalonske zastave, ali razvoj događaja nakon referenduma o nezavisnosti potaknuo je i zagovornike cjelovite Španjolske da u Barceloni javno pokažu svoju volju.
– Čudno je, osjeća se velika neizvjesnost. Ja sam iz Barcelone, ali nisam za odcjepljenje. Možda bih i bila, ali ne na ovakav način. Mislim da su pogriješili. Veći dio mojih prijatelja je za ostanak u Španjolskoj, ali zagovornici neovisnosti su glasniji pa je i percepcija u javnosti takva da je većina za samostalnost – rekla nam je 27-godišnja Julia.
A u samom centru Barcelone, dan nakon velikog prosvjeda protiv nezavisnosti Katalonije ulice su mirne. Zapravo, u gradu vlada uobičajena vreva s tisućama turista koji bezbrižno razgledavaju znamenitosti. U centru, pogotovo na glavnoj šetnici La Rambli, mnogo je policije, pa i odreda s dugim cijevima. Zbog mnoštva policije oprezniji su nelegalni ulični prodavači falsificiranih torbica, naočala i nogometnih dresova, a život prosječnog građanina, barem na prvi pogled, odvija se uobičajeno. Dakako, događaji oko proglašenja nezavisnosti glavna su tema u kafićima i tapas barovima te svi znatiželjno očekuju što će se dogoditi.
Jedino je “prosvjednički” živo ispred sjedišta katalonske vlasti, palače Palau de la Generalitat, gdje su stotine novinarskih ekipa. Tamo smo zatekli desetke pobornika nezavisnosti, ali i unionista. Stariji gospodin šeće se trgom mašući zastavama Španjolske i Europske unije vičući: Živjela Europska unija!
S druge strane nešto su brojniji separatisti ogrnuti katalonskim zastavama, ali su mirni, bez skandiranja ili bilo kakvog poziva na nerede. Zanimljivo, policije tamo nema. Barem ne vidljive.
– Ja sam za nezavisnu Kataloniju. Mislim da imamo pravo na nezavisnost zbog svoje povijesti i kulture, koju nam žele oduzeti. Ja sam Katalonka, govorim katalonski jezik i ponosim se time. Nisam politički aktivna, ali od početka rujna na ulici podržavam odcjepljenje i naravno da sam glasala na referendumu za nezavisnost. Mnogi su prijatelji na mojoj strani, ali ima i onih koji nisu i s njima ne raspravljam o tome. Tako je bolje – kaže studentica umjetnosti Alicia Gimenez. Neki od njezinih istomišljenika koji su za samostalnost nisu ni za ulazak Katalonije u EU, ali Alicia želi da Katalonija ostane u Europskoj uniji zbog lakših putovanja Europom, ali i ekonomije kojoj prijeti pad ako Katalonija izađe iz EU.
– Time nas straše iz Madrida, ali ja ne vidim da bi to trebao biti problem. Zaista vjerujem u samostalnost, ali svjesna sam da to neće biti preko noći, bit će to dugotrajan proces koji će trajati možda i godinama – kaže.
Velika neizvjesnost
Kada se ispred palače pronijela vijest da je svrgnuti predsjednik Puigdemont otišao u Belgiju, zagovornici ostanka Katalonije u Španjolskoj su živnuli. Čulo se skandiranje: Espana, Espana!
– Mislim da je to pametan potez, bolje nego da je završio u zatvoru. Doista je neizvjesno što će se dalje događati – kazao nam je španjolski novinar. A u suvenirnici na samom trgu ispred sjedišta katalonske administracije rade dvojica Indijaca.
– Mi smo migranti i ne znamo dovoljno, nismo ni na čijoj strani. Ovdje sam šest godina i dobro mi je. Kako god završilo, mislim da bi bilo bolje da Barcelona ostane u EU – kaže Indijac.