Japan, navažniji saveznik SAD-a na Dalekom istoku, najavio je povećanje budžeta za obranu i strategiju razvoja projektila koji će moći, u slučaju potrebe za protunapadom, doseći mete u Kini, što predstavlja značajan iskorak iz dosadašnje politike demilitarizacije. Također, u sklopu suradnje planiraju reorganizaciju 18 tisuća marinaca smještenih na otočju Ryukyu, na pola puta između Japana i Taiwana, kako bi mogli bolje reagirati u slučaju sukoba i prilagoditi se ratovanju na zabačenim otocima. Dio strategije je opremanje jedinica oružjima koja mogu biti upotrebljena protiv kineskih brodova.
Ovi novi dogovori, iako jedan od najvažnijih koraka u vojnoj prisutnosti SAD-a u toj regiji, su samo jedan u nizu koraka sve većeg približavanja Japana SAD-u. Japan je bio prva zemlja u Aziji koja je nametnula sankcije Rusiji uslijed invazije na Ukrajinu. Svim ovim potezima djelovanje postaje slično onome NATO-ovi saveznika. Japanski službenici govore, prema prenošenju Washington Posta, kako su prije sigurnost regije ostavljali SAD-u, ali sada šalju novu poruku: "Računajte na nas!"
Japanski premijer Fumio Kishida sastat će se s Bidenom kako bi detaljnije razgovarali o ovom, ali i drugim temama u sklopu napredujućeg i rastućeg savezništva dvaju zemalja. Pojedini američki političari, poput predsjednika Odbora za Kinu, žele vidjeti aktivije djelovanje u ovim pitanjima kako bi izgradili značajnu opoziciju kineskim interesima u regiji.
Ove promjene u obrambenoj politici značit će povećanje potrošnje za obranu na ukupno 2% japanskog BDP-a, što će biti treći najveći budžet za obranu u svijetu i razviti mogućnosti Japana da koriste projektile dalekog dometa koji će Kini pokazati kako agresija neće proći bez odgovora.
Međutim, Kina za to vrijeme ne miruje, već vlasti planiraju dodatno povećanje vojnih mogućnosti, između ostalog povećanje mornarice i napretke u nuklearnom programu, kako bi postali najveća vojska svijeta do 2049. godine.
Sporna je točka između Japana i Kine i otočje Senkaku, sjeveroistočno od Taiwana, koje je već predmetom teritorijalnih sporova između azijskih zemalja, koji bi u slučaju nasilne eskalacije, doveli Kinu u izravan sukob sa SAD-om, koji temeljem obrambenih sporazuma ima obavezu braniti Japan.
>> VIDEO: Vozači satima čekali na graničnom prijelazu: 'Hrvati misle da su bogovi jer su u Schengenu'
Kina je još daleko,daleko od Amerike.