Kina je nadmašila Sjedinjene Američke Države i postala najveća svjetska trgovačka sila u 2012. godini prema ukupnom izvozu i uvozu. Time je okončana američka superiornost u globalnoj trgovini ustoličena nakon Drugog svjetskog rata. Dok je, prema podacima američke trgovačke komore, ukupna robna razmjena SAD-a lani iznosila 3,82 trilijuna dolara, Kina je istodobno prijavila 3,87 trilijuna dolara vanjskotrgovinske bilance. Kina ima godišnji trgovinski suficit 231,1 milijardu dolara, dok Amerika ima deficit od 727,9 milijardi dolara.
– Kinesko ustoličenje na poziciji najveće svjetske trgovačke nacije prijeti rušenju regionalnih trgovačkih blokova, jer postaje najvažniji gospodarski partner i mnogim udaljenim zemljama, primjerice Njemačkoj koja će do kraja desetljeća u Kinu izvoziti više nego u susjednu Francusku – istaknuo je za Bloomberg Jim O’Neill, analitičar i direktor upravljanja imovinom u Goldman Sachsu.
O’Neil napominje da za jako mnogo zemalja u svijetu Kina ubrzano postaje najvažniji bilateralni trgovinski partner, posebno u Europi, gdje će do 2020. godine mnoge zemlje više trgovati s Kinom nego s dosadašnjim partnerima u svom okruženju.
SAD je svoju ekonomsku snagu nametnuo nakon 1945. godine, stvarajući potpuno novu financijsku i trgovinsku arhitekturu, nakon što je Velika Britanija izgubila svoje kolonijalno carstvo. Kina se pak fokusirala na trgovinu i strane investicije kako bi podigla svoju ekonomiju nakon desetljeća političke i ekonomske izolacije pod predsjedanjem Mao Ce-tunga. Ekonomski rast u prosjeku im je iznosio 9,9% godišnje od 1978. do 2012. godine.
Najveća svjetska izvoznica postala je 2009. godine, dok je SAD-u preostalo da bude najveći globalni uvoznik koji je lani kupio 2,28 trilijuna dolara vrijednu robu, u usporedbi s Kinom čiji je uvoz u 2012. vrijedan 1,82 trilijuna dolara. Lanjska je prognoza HSBC-a da će Kina preuzeti i prvenstvo u uvozu do 2016. godine. Posljednji put Kinezi su imali najjaču svjetsku ekonomiju tijekom vladavine dinastije Qing u 18. stoljeću. Danas su najveći potrošač energije, najveće tržište automobila i imaju najveće rezerve stranih valuta.
– Na ovaj ili onaj način, moramo Kinu više uključiti u globalne organizacije unatoč njihovu vlastitom opiranju – rekao je O’Neil, ciljajući na uključivanje juana u MMF-ova specijalna prava vučenja.
Prošli je mjesec kineska trgovina premašila prognoze, s izvozom koji je rastao 25% u odnosu na isto razdoblje prethodne godine i uvozom koji je porastao 28%, prema podacima koje je objavila državna administracija. No, i ti bi pokazatelji bili još veći, da nije bilo sedmodnevnih blagdana u povodu proslave Nove godine prema njihovu kalendaru.
>> \'Sukob Kine i Japana najveća je prijetnja svjetskoj ekonomiji\'
Uveli su kapitalizam i to ih je spasilo. Kada uvedu demokraciju, e to će da ih dođe glave. Kao nas.