Glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Zhao Lijian danas je na redovitoj konferenciji za novinare komentirao izjavu glavnog tajnika NATO-a Jensa Stoltenberga.
On je 21. studenog rekao da “Vidimo rastuće napore Kine da kontrolira našu kritičnu infrastrukturu, opskrbne lance i ključne industrijske sektore.” Također je ustvrdio da "ne možemo dati autoritarnim režimima nikakvu priliku da iskoriste našu ranjivost i potkopaju nas".
Lijian je u odgovoru kritizirao što "NATO širi svoj doseg od kraja Hladnog rata". Također mu se ne sviđa što je NATO u klauzulu o kolektivnoj obrani "proširio na domene kibernetičkog prostora i svemira", a smatra da bi se time trebali baviti UN i "specijalizirane međunarodne institucije", izvještava kinesko ministarstvo.
"Kao regionalna organizacija, NATO treba ostati unutar svojih geografskih parametara i ne pokušavati nametnuti pravila koja njemu odgovaraju ili nastojati pogurati ili čak prijeći granicu" rekao je Lijian, kao primjere 'prekoračenja granica' navodeći intervencije u područja klimatskih promjene, infrastrukture, tehnoloških inovacija, opskrbnih lanaca i energije.
"Globalni industrijski i opskrbni lanci formiraju se kao rezultat i zakona tržišta i izbora poduzeća. Posljednjih godina Kina je imala čvrstu i ravnopravnu suradnju u relevantnim područjima s tvrtkama i zemljama u različitim regijama, uključujući one u NATO-u, što je uvelike koristilo ljudima s obje strane" tvrdi Lijian
"Unošenje ideoloških razlika u gospodarsku i trgovinsku suradnju i povlačenje crta temeljenih na vrijednostima ne služi zajedničkim interesima međunarodne zajednice i samo će imati negativan učinak" zaključio je.
Svaka zemlja koja to želi i koja ispuni uvjete može pristupiti NATO. Kinez nek gleda svoja posla.