Optužena

Kineska Jackie Kennedy obezglavila partijski vrh

'China\'s former Chongqing Municipality Communist Party Secretary Bo Xilai (R) pins a piece of black cloth on the jacket of his wife Gu Kailai at a mourning held for his father Bo Yibo, former vice-ch
'STRINGER/CHINA'
12.04.2012.
u 10:00


Smjena Bo Xilaija označava najveću političku krizu od pokolja na Tienanmenu

Da nije samo majka i kućanica, kakvom je opisuje suprug, te da nije jedna od onih tipičnih pratiteljica političara – \"stani metar iza muškarca, smiješi se i maši\" – pokazala je Gu Kailai i to tako što je, zbog optužbi za ubojstvo britanskog biznismena, stajala karijere svojega partnera Bo Xilaia. Bo je bio u samom vrhu stranke, pretendent na najviše položaje, a njegovo izbacivanje prijeti da će poremetiti planove o smjeni vlasti na čelu jedine političke stranke u Kini.

Preuzela ga policija

Privođenje Gu Kailai bacilo je novo svjetlo na niz bizarnih događanja kroz koje su u posljednjih šest mjeseci prolazili \"kineski Kennedyjevi\", kako ih zovu.

U studenome prošle godine, u hotelskoj sobi u Chongqingu, pronađen je mrtav Neil Heilwood. Lokalne vlasti odmah su smrt pripisale golemim količinama alkohola, no prava obdukcija nije provedena, a tijelo je ubrzo kremirano.

No lokalni mediji nisu stali: bilo je nešto sumnjivo. Riječ je bila o Britancu, oženjenom za Kineskinju i poslovno povezanom s Kinom. Formalno je radio za britansku konzultantsku kuću Hakluyt and Co., čiji su osnivači nekadašnji obavještajci MI6. Britanci nisu bili zadovoljni kako su Kinezi postupili i zatražili su ozbiljnu istragu o smrti svoga državljanina.

Drugi bizaran događaj zbio se kad je – vrlo javno – Boov najbliži suradnik i savjetnik, ali i šef policije Wang Lijun, utrčao u američki konzulat tražeći zaštitu. Otamo je izašao 36 sati kasnije, navodno svojom voljom, i tad ga je preuzela kineska policija. Otad nije viđen u javnosti. Priča se počela okretati prema Xilaiju kad je neimenovani izvor ustvrdio kako se iza Lijunova postupka krije sukob s Boom – savjetnik ga je suočio sa sumnjama u vezi s Britančevom smrti, a navodno je i imao dokaze protiv njega. Nepuna dva tjedna nakon bijega u američki konzulat, smijenjen je Bo, sin moćnog političara maoističke ere, s mladenačkom idejom da postane novinar u inozemstvu, koji je ipak završio u redovima politike.

Ubojstvo zbog interesa

Njegova supruga, britka i inteligentna, na početku braka radila je kao odvjetnica te često boravila u SAD-u, gdje rješavala pravne zavrzlame u vezi s kineskim kompanijama. Sad je u rukama pravosudnih organa, zajedno s kućnom pomoćnicom, a vjeruje se da je naredila trovanje Britanca. Navodno se sukob nastao zbog ekonomskih interesa, a istraga slijedi navode bivšeg savjetnika.

Sudbina Gu, za koju govore da pati od depresije te manije proganjanja, uvelike ovisi o partijskoj sudbini njezina supruga – koliko će potonuti u najvećem skandalu i političkoj krizi od prosvjeda na trgu Tienanmen 1989.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije