'SAD uvlači regiju u vrtlog utrke u naoružanju'

Kineski dužnosnik: Američke vojne akcije potiču napetosti u Južnom kineskom moru

FILE PHOTO: A Philippine flutters on BRP Sierra Madre, a dilapidated Philippine Navy ship that has been aground since 1999, on the disputed Second Thomas Shoal, part of the Spratly Islands, in the South China Sea
Foto: ERIK DE CASTRO/REUTERS
1/4
09.06.2024.
u 15:54

Zamjenik kineskog ministra vanjskih poslova Sun Weidong iznio je ozbiljne optužbe protiv SAD-a, tvrdeći da njihova vojna prisutnost izaziva opasne napetosti u jednom od najvažnijih svjetskih pomorskih područja

SAD je najveći sigurnosni izazov u Južnom kineskom moru jer raspoređivanjem svoje vojske izaziva "vrtlog utrke u naoružanju", rekao je u nedjelju zamjenik kineskog ministra vanjskih poslova Sun Weidong. Nedavni pomorski sporovi između Kine i Filipina, američkog saveznika, pretvorili su strateški jako važno Južno kinesko more u potencijalno žarište sukoba između Washingtona i Pekinga.

"Najveći sigurnosni izazov u Južnom kineskom moru u ovome trenutku dolazi izvan regije", rekao je Sun, kako je u nedjelju objavilo njegovo ministarstvo, nakon što je sudjelovao na sastanku na visokoj razini o istočnoazijskoj suradnji u Laosu. Sun je rekao da američke snage "promiču vojno raspoređivanje i djelovanje u Južnom kineskom moru, potičući i intenzivirajući pomorske sporove i kontradikcije i nanoseći štetu legitimnim pravima i interesima priobalnih zemalja".

Odluka SAD-a da rasporedi raketne sustave srednjeg dometa u tom području "uvlači regiju u vrtlog utrke u naoružanju, dovodeći cijelu azijsko-pacifičku regiju u sjenu geopolitičkih sukoba", rekao je. Kina je predana primjerenom rješavanju sporova sa stranama u Južnom kineskom moru pomoću dijaloga, dodao je. 

POVEZANI ČLANCI:

Filipini su u travnju na sastanku s američkim saveznicima rekli da su odlučni braniti svoja suverena prava u Južnom kineskom moru, optuživši Kinu da eskalira "uznemiravanje" Filipina. Kina prisvaja gotovo cijelo Južno kinesko more, kojim prolazi više od tri bilijuna na godinu vrijedna pomorska trgovina, i rasporedila je stotine brodova obalne straže do tisuću kilometara od kopna kako bi nadgledala vode koje smatra svojom jurisdikcijom. Filipini i Kina proteklih godinu dana opetovano se spore oko područja koja su dio filipinskog isključivog gospodarskog pojasa. Kina redovito optužuje Filipine za povrede njezinih prava, a Manila sa saveznicima osuđuje kinesku agresiju. SAD je na strani Filipina.

FOTOGALERIJA Putinova 'Sotona' nanišanila je 14 meta: Ako dođe do nuklearnog rata, Rusija će prvo gađati ove lokacije

FILE PHOTO: A Philippine flutters on BRP Sierra Madre, a dilapidated Philippine Navy ship that has been aground since 1999, on the disputed Second Thomas Shoal, part of the Spratly Islands, in the South China Sea
1/29

Komentara 1

FU
Fusnota
16:53 09.06.2024.

1000 km od kopna je sve kinesko

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije