Klinika za plućne bolesti Jordanovac nakon potresa više praktički ne postoji. Statičari su procijenili da zgrada nije sigurna i da sljedeći potres ne bi izdržala te da se više ne smije koristiti. Izgledno je njeno rušenje ili kompletna renovacija.
Nakon što su pacijenti u nedjelju evakuirani, u ponedjeljak ujutro liječnicima je rečeno da uzmu stvari iz ambulanti. Iako ne bi trebali biti tamo jer zgrada nije sigurna, liječnici i medicinsko osoblje od jutra izvlače opremu i dokumentaciju iz klinike.
– Rekli su nam da zgradu moramo napustiti i ne možemo je više koristiti, da je statika narušena i da se može srušiti. Dugoročno, ne znam hoće li je srušiti ili popravljati, to tek treba odlučiti. Prvo smo pacijente evakuirali, pomogli su nam Bad Blue Boysi. Od jutra nastojimo iznijeti opremu i spremiti negdje na sigurno, tražimo po Rebru mjesta gdje ćemo je skladištiti, to je vrijedna i kvalitetna oprema – rekao nam je akademik prof. Miroslav Samaržija, ravnatelj Klinike.
Evakuiranje opreme traje jer "ne možeš ultrazvuk spremiti u putnu torbu", pa će za demontiranje npr. CT-a trebati i tjedan-dva.
– Gledam esencijalnu dokumentaciju Klinike, sve treba iznijeti – staloženo nam govori akademik Samaržija, odbivši se fotografirati u okruženju dojučerašnje glavne hrvatske klinike za plućne bolesti, danas prekrivene žbukom i s pukotinama.
– Ne, ne, novinari ne smiju unutra, a mi imamo puno posla i nema fotografiranja – odbija akademik.
Kapacitet Klinike inače je 200 pacijenata, no zadnjih su tjedana zbog koronavirusa donekle reducirali taj obim pa je u trenutku potresa bilo nešto više od stotinu pacijenata koje su zbrinuli dijelom na 4. katu neurološkog odjela na Rebru, a dio su pustili kući od kojih će neki biti pod stalnom telefonskom paskom liječnika.
GALERIJA Potres u Zagrebu
Trebam pomoć, jedna divna cura iz krapine, nosila je zelenu masku pa ako netko zma kako doći do nje