Kakav je život u Njemačkoj i koliko zapravo sve to stoji? Ovo je jedno od glavnih pitanja onih koji su sreću i bolje životne uvjete odlučili potražiti izvan Hrvatske.
U Njemačku su desetljećima odlazili gastarbajteri i priče su se mijenjale godinama. Oni koji su plaće primali u markama kažu da uvjeti sada nisu ni blizu onakvima kakvi su bili. Priča se i o prevelikim cijenama stanovanja i drugih stvari, no uvijek se generalizira. Sve, naravno, ovisi o mjestu stanovanja.
Damir Lenart najbolje je odgovorio na pitanje koliki su troškovi obitelji u Njemačkoj. Naveo je sve kategorije i kod svake stavio okviran mjesečni iznos. Ovi troškovi odnose se na Baden-Baden gdje živi.
Struju primjerice plaćaju 60 eura mjesečno, a internet od 35 do 50. Na hranu im ode između 100 i 200 eura tjedno.
Troškovi su goriva oko 60 eura, dok se za javni prijevoz izdvaja 80.
Nema troškova nabavke namještaja i bijeletehnike (njemački stanovi su nenamješteni, ponekad imate kuhinju koji netko ostavi ali ju morate otkupiti, drugog namještahja nema), nema troškova nabavke auta i održavanja istog (popravke, ulje, gume, tehnički... ) kod režija mi nije jasno. On govori samo o struji i internetu. A šta je sa grijanjem, plinom, hladnom i toplom vodom, odvozom smeća? Nemoguće je da plaćaš paušal a trošiš koliko te volja. Često je slučaj da te hladan stan košta recimo 700,00 € i onda ti još platiš akontacije za režijske troškove, recimo 300,00 mjesečno , na kraju godine dobiješ obračun režijskih troškova. Osiguranje inventara (Hausratversicherung) ima svaka njemačka obitelj. Isto tako osiguranje protiv puknuća vodovodne cijevi. Ja sam u mome zadnjnem stanu, Ludwigsburg kod Stuttgarta, imao režijiskih troškova cca. 500,00 € mjesečno.