Kina je postala najveće odredište ruskog izvoza još 2014. godine, a Rusija se i sve manje oslanja na trgovinsku razmjenu, što dovodi u pitanje efikasnost novih sankcija zbog priznanja Luhanska i Donecka, upozorava Reuters.
Nove sankcije zbog priznanja odmetnutih ukrajinskih regija Luhansk i Doneck mogle bi potaknuti Moskvu da dodatno pojača trgovinu s Kinom, koja nije denominirana u dolarima, smatra bivši američki trgovinski pregovarač i dužnosnik Svjetske banke Harry Broadman.
„Problem s uvođenjem sankcija proizvođaču nafte kao što je Rusija bit će 'rupe' u sustavu. Kina može reći 'kupovat ćemo naftu na otvorenom tržištu i nećemo previše mariti bude li nafta ruska'”, tumači Broadman.
Prema uredbi koju je u ponedjeljak potpisao američki predsjednik Joe Biden, sve kompanije u ruskom sektoru financijskih usluga mogu biti meta novih sankcija, uz napomenu da se više od 80 posto ruskih dnevnih deviznih transakcija i polovina njene trgovine obavlja u dolarima.
Zapad je uveo sankcije Moskvi već 2014., nakon pripajanja Krima, a SAD, EU, Britanija, Australija, Kanada i Japan najavili su u utorak nove kaznene mjere zbog ruskog priznanja odmetnutih ukrajinskih regija Luhansk i Doneck i najave slanja vojnih postrojbi na to područje radi "očuvanja mira".
SAD je tako uveo sankcije ruskim bankama VEB Bank i Promsvyazbanku, zbog servisiranja prodaje oružja, i ograničio trgovinu ruskim državnim dugom.
Video: Sankcije Rusiji - Njemačka odlučila zaustaviti projekt Sjeverni tok II.
EU je zamrznuo imovinu ruskih parlamentaraca koji su glasali za priznanje Luhanska i Donecka i "potkopavaju i ugrožavaju" teritorijalni integritet Ukrajiine, zabranivši im ulazak, a priprema i sankcije ruskim kompanijama u vojnom, bankovnom i financijskom sektoru.
Britanija je uvela sankcije Rossiji, IS Banku, GenBanku, Promsvyabanku i Black Sea Banku i blokirala imovinu nekoliko ruskih oligarha.
Biden je, najavljujući u utorak prvi paket sankcija Rusiji, rekao da će „poduzeti snažne mjere kako bi osigurao da posljedice naših sankcija trpi rusko gospodarstvo, a ne naše".
To možda zvuči jednostavno u teoriji, ali praksa je nešto drugo, upozorava Reuters. Rusija spada među vodeće svjetske izvoznike nafte, plina, bakra, aluminija, paladija i drugih važnih sirovina. Cijene nafte u utorak su dosegnule najviše razine od 2014. godine, podsjeća agencija.
Prema podacima Svjetske banke, Rusija je u 2020. činila 1,9 posto svjetske trgovine, za gotovo puni postotni bod manje nego u 2013., a analiza ruskih trgovinskih podataka u bazi za međunarodnu trgovinu pokazuje da se ovisnost Rusije o trgovini smanjuje unatrag 20 godina.
Promijenila su se i odredišta ruskog izvoza. Tako je Nizozemska prije desetak godina bila glavna izvozna destinacija, zbog trgovine naftom, da bi njezino mjesto u međuvremenu preuzela Kina. Njemačka i Britanija zadržale su dosadašnje pozicije dok je ruski izvoz u Bjelorusiju porastao.
Kina zauzima prvo mjesto i na ljestvici izvoznika u Rusiju, opskrbljujući susjeda igračkama, tekstilom i odjećom, ali i mobitelima i sofisticiranom elektronikom. Njezin udio u ruskom uvozu porastao je od 2014., dok je udio Njemačke značajno pao.
Osjetno je u proteklih 10 godina smanjen i ukrajinski izvoz u Rusiju. U 2020. Ukrajina je u susjednu zemlju najviše izvozila aluminijev oksid, željezničku opremu, ugljen, čelik i uranij, pokazuju podaci Svjetske banke.
2005-e su rusi najavili projekte prema i sa azijom. sjeverni tok 2 je zadnji ruski projekt u kojem su rusi sudjelovali, čak nije bio na inicijativu rusa, već nijemaca i austrijanaca, pa i talijana. rus je već prije 10 godina govorio da je njihov smjer prema aziji, dali su ogromne povlastice za naseljavanje istočnog sibira, zemljište, težište sele na azijski dio. klimatske promjene, koje su nezaustavljive, jer su prirodne, a ne ljudske, idu im na ruku, oslobađaju ogromne površine za poljoprivrednu proizvodnju, a otvaraju se i mnogi centri koji stoje zapušteni još od 91-e. čitajte malo njihove medije, imaju i na engleskom, da vidite koju razinu debate oni imaju, što oni misle o putinu, političarima, vidjet ćete da je to isto kao i mi za svoje, nijemci o svojima, ameri i svojima. kina 50 godina pokušava pridobiti ruse, da si osigura leđa i sirovine. sad je rus spreman za malo veće prijateljstvo, mada među narodima nikad nije bilo baš toplo, niti neće, al suradnje bude. ne znam čemu se netko veseli, ne bi trebao, jer niti jedan sukob nikad nije završio nečim lijepi, sve strane imaju gubitke. trenutni odnosi u svijetu nisu dobri, amerika je preveliki i prežestoki hegemon, a ljudska povijest baš i ne pamti vječne vladare i hegemone. dolaze novi klinci u grad, uvode svoja pravila, tako je bilo, i tako bude ubuduće. stara pravila igre se mijenjaju, uvijek su ih određivali jači. a zapad u svojoj perverziji i dekadenciji ide u propast, baš kao što je rim propao, iz istih razloga.