Biti članom riječkog Gradskog vijeća nije samo čast nego i dobar posao - svakoga mjeseca svoj kućni proračun podebljaju za 2438 kuna, što je više od prosječne mirovine koja u Hrvatskoj iznosi nešto više od 2100 kuna. Ako su k tome članovi ili predsjednici nekog od radnih tijela mjesečna im naknada raste za 775, odnosno 916 kuna.
Predsjedniku Gradskog vijeća naknada iznosi 7328, a zamjenicima 3313 kuna. Gotovo je nevjerojatan podatak koji kaže da gradski vijećnik, čak ako ne dođe na sjednicu, a to ne opravda, ili ako neopravdano napusti sjednicu prije kraja, dobiva polovicu spomenutog iznosa, a druga polovica ide sirotinji, odnosno prenamjenjuje se za financiranje programa socijalne skrbi i zdravstvene zaštite, a tko će biti te sreće da malo ušićari kada vijećnik ne obnaša korektno svoju dužnost, odlučuje Poglavarstvo. Budući da se u odgovoru iz gradske uprave ništa ne govori o opravdanim izostancima, logično je zaključiti da se za takvo izostajanje sa sjednice isplaćuje svih 2438 kuna.
I da se onda ne isplati boriti za mjesto pri vrhu izbornih lista? Ali nije tako u svim gradovima i općinama Primorsko-goranske županije. Prema podacima u nekoliko, nasumce odabranih jedinica lokane samouprave, većini kolega riječkih gradskih vijećnika, naknada nije dovoljna ni za svakodnevnu kavu.
Najveća je naknada, ali četiri puta manja nego riječka, u Matuljima - vijećnik dobiva 667, predsjednik komisija još 212, a član 159 kuna. U Opatiji je vijećnička naknada 500, član radnih tijela dobiva još 150, a predsjednik 165 kuna. U Malom Lošinju vijećnička naknada je 258 kuna, a u Mrkoplju 200 kuna, te još 100 za članove povjerenstava. U tim gradovima i općinama politika je više čast nego slast.