Mirovinska reforma

Kolinda Grabar-Kitarović: Ne mogu podupirati ni Vladu ni sindikate

Kolinda Grabar-Kitarović
Foto: Nel Pavletić/Pixsell
1/3
30.04.2019.
u 17:24

O slučaju liječnika u Obrovcu, predsjednica Grabar-Kitarović je rekla da će to prepustiti stručnjacima te kako "ne želi ići na valu nikakvog populizma"

Predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović rekla je danas u Lubenicama na Cresu, odgovarajući na pitanje je li za sindikate ili za Vladu u slučaju mirovinske reforme, da ne može podupirati nikoga jer joj to ne dopuštaju preporuke Venecijanske komisije.

"No, smatram da svatko u skladu sa zakonom može prikupiti dovoljan broj potpisa i pokrenuti referendum u zakonskom roku. Isto tako, svjesna sam da, posebno u situaciji kad ostanemo bez radne snage, treba pomaknuti granicu odlaska u mirovinu na kasniju životnu dob. U ovom trenutku Hrvatska nema očekivani životni vijek kao u razvijenoj Europi pa je nužno osigurati zdravstvene uvjete, posebno u preventivi, te socijalne uvjete, kao što je stanovanje, kako bi se produljio životni vijek", istaknula je.

Na novinarsko pitanje da ocijeni je li ministar zdravstva Milan Kujundžić dobar ministar, Grabar-Kitarović je odgovorila da to može ocijeniti predsjednik Vlade ili građani na izborima.

"Uvijek ću pružati podršku ministrima u radu, u skladu s ovlastima i onime što sam naučila u zemljama u kojima sam živjela", rekla je. "No, u Hrvatskoj je važno i osigurati prijevoz putem besplatnih karata za brod ili autobus mlađima od 18 godina, koji opravdano odlaze na liječenje, jer je za njih liječenje besplatno, a prijevoz je dio toga", dodala je. 

O slučaju liječnika u Obrovcu, predsjednica Grabar-Kitarović je rekla da će to prepustiti stručnjacima te kako "ne želi ići na valu nikakvog populizma".

Predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović danas je, trećeg, zadnjeg dana boravka na kvarnerskim otocima, na otoku Cresu obišla Osor, Lubenice, Orlec, Martinšćicu i Cres, te je najavila da će Vladi poslati prijedloge za pomoć otocima.

Kolinda Grabar-Kitarović
1/22

 U izjavi za novinare rekla je da će, nakon obilaska otoka, Vladi poslati prijedloge za pomoć otocima podijeljene u tri skupine. To su, rekla je, poboljšanje prometne povezanosti povećanjem broja katamaranskih i drugih brodskih linija te izgradnja drugih, južnih ili sjevernih luka na otocima kako bi se moglo pristajati po svim vremenskim uvjetima, a važno je i poboljšati uvjete u školama uvođenjem širokopojasne internetske veze i programa e-škola.

"Mora se osigurati da djeca na otocima imaju ne samo iste uvjete kao i djeca na kopnu, nego i mogućnosti za primjenu naprednih programa", rekla je, dodajući da je svaka škola vrijedna ako ima i jedno jedino dijete te kako je žalosti vidjeti otoke na kojima nema djece.

"Treće što bi se moralo promijeniti su plaće zaposlenih na otocima kroz financijske i porezne olakšice. Čula sam više puta da su plaće za mnoga radna mjesta manje na otocima nego u Zagrebu ili drugim gradovima, a trebalo bi biti obratno", ocijenila je te dodala da se i državna imovina može prepustiti lokalnoj samoupravi kako bi se uređivali stanovi i time mladi ljudi privlačili na otoke.  
 "Osim prijedloga Vladi, razgovarat ću s dužnosnicima i investitorima. Obećala sam biti prvi hrvatski gospodarski diplomat, a tu zadaću dosta dobro izvršavam", istaknula je predsjednica Grabar-Kitarović. 

Današnji posjet počela je u Osoru, između Cresa i Lošinja, otoka koje dijeli umjetno prokopan kanal, a dočekala ju je gradonačelnica Malog Lošinja, kojem pripada Osor, Ana Kučić sa suradnicima.

Predsjednica je obišla mjesto, zidine koje se ubrajaju među najstarije na Sredozemlju, staru jezgru te negdašnju katedralu. Osorski župnik Ivan Katunar istaknuo je da je crkva izgrađena u 15. stoljeću teško oštećena u Drugome svjetskom ratu u savezničkom granatiranju misleći da je u njoj skladište oružja, ali je obnovljena pod vodstvom konzervatora. Obišla i zbirku sakralne umjetnosti i arheološku zbirku.

U Osoru, nekad najvećem mjestu na Cresu i Lošinju, živi tek 40 stanovnika.

U Martinšćici su joj predstavljeni samostan i crkva sv. Jeronima iz 15. stoljeća i novija župna crkva sv. Martina. U Orlecu je hrvatskoj predsjednici lokalno folklorno društvo izvelo ples i dvoglasno pjevanje.

U blizini Orleca obišla je mjesto buduće HEP-ove elektrane na Sunčevu energiju, očekivane proizvodnje 8,5 milijuna kWh na godinu, što odgovara potrošnji oko 2500 kućanstava. Ugovor o izgradnji vrijedan je 34,7 milijuna kuna, a radovi trebaju početi u jesen ove godine. Usporedno je Primorsko-goranska županija pokrenula projekt gradnje solarne energije u blizini, snage 4,14 MW.

Predsjednica Grabar-Kitarović u Lubenicama se susrela s četvero stanovnika te obišla Muzej ovčarstva s etnografskom zbirkom. Na kraju obilaska Cresa predsjednica odlazi u grad Cres.

VIDEO 16 najmoćnijih žena u hrvatskoj politici i društvu:

Komentara 26

Avatar berija1
berija1
03:08 01.05.2019.

Kad se pojavi clanak o Hrvatskoj predsjedici uvijek se prvi sjure oni iz otadzbine!!! Tko njima ne valja garantirano valja Hrvatima, zato glas Kolindi!!!

Avatar Urbani
Urbani
03:20 01.05.2019.

Pametno predsjednice! Pogotovo ovakve ispolitizirane sindikate mogu podrzati jedino anarhisti iz Z.Z jer im odgovara kaos, ostala oporba je uvijek protiv jer je bez argumenata.

Avatar Urbani
Urbani
03:35 01.05.2019.

Sindikati su dobro "podmazane udruge za odrzavanje socijalnog mira, zadnji reagirali i oko Uljanika tek kao alibi i kad je sve propalo. Produzena ruka IDSa i SDPa.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije