“Puštanje Šešelja potkopava svrhu zbog koje je Vijeće sigurnosti utemeljilo Haaški sud. Stoga tražim od vas da poduzmete sve potrebne korake kako bi se osiguralo da se Šešelj vrati u pritvor. Ključno je da sud donese presudu u slučaju što prije kako Šešelj smrću ne bi izbjegao presudu, kao što je bio slučaj sa Slobodanom Miloševićem. Stoga, tražim od vas i Vijeća sigurnosti da inzistirate da sudsko vijeće donese usmenu presudu bez odgode u slučaju Šešelj, a potom da objavi obrazloženje.”
Glavna je to poruka pisma koje je novoizabrana predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović poslala glavnom tajniku UN-a Ban Ki-moonu.
Zaobišla Haag
Takvim odabirom adresanta Kolinda Grabar-Kitarović postigla je dva cilja. Ispunila je najavu, ponovljenu i prošlog tjedna kad je raspravno vijeće Haaškog suda odbacilo zahtjev tužiteljstva da se Šešelju ukine privremena sloboda, da će kontaktirati s UN-om, ali i zaobišla formalno nižu instancu, Haaški sud, te se izravno obratila UN-u koji je preko Vijeća sigurnosti taj sud i osnovao i u kojem su se prije nekoliko mjeseci mogle čuti oštre riječi na račun Šešeljeve privremene slobode, od osude SAD-a i drugih članica do izjave veleposlanika Hrvatske Vladimira Drobnjaka da je puštanje Šešelja “cerek u lice svim žrtvama”. O žrtvama govori i Kolinda Grabar-Kitarović.
Vojislav Šešelj je optužen 2003., suđenje mu je završilo 2010., ali dosad nije donesena presuda.
“Po svim standardima, ovo je kašnjenje neuspjeh ICTY-ja. Žrtve zaslužuju bolje”, poručuje te apelira da, umjesto da se presuda čeka do kraja godine kako je najavljeno, Šešelju u lipnju bude izrečena usmena presuda, a sud bi imao dovoljno vremena da objavi pisano mišljenje koje će objasniti presudu. Kolinda Grabar-Kitarović propituje uvjete puštanja na privremenu slobodu.
“Iz razloga koji nisu posve jasni sud mu nije odredio uobičajene uvjete. Nije tražio da se suzdrži od javnih istupa ili angažmana u političkom životu”, navodi u pismu.
Moglo je i pričekati
I dok sukreator vanjske politike, Ministarstvo vanjskih poslova, nije imao komentar na pismo, politički analitičari slažu se da je pismo Kolinde Grabar-Kitarović korektno i dobro.
– Pismo je jako razumno, ali nisam siguran tko ga piše. Kolinda Grabar Kitarović politički jest nedvojbeno predsjednica, no još nema formalnu poziciju i bojim se da u UN-u, za razliku od Hrvatske, zbog toga neće imati velikog efekta. No taj je problem manje važan, sadržaj je prihvatljiv i smatram da ga je mogla mirno za mjesec dana napisati kao predsjednica u funkciji – objašnjava Puhovski.
Analitičar Davor Gjenero ističe kako je pismo “vrlo korektno, normalno, umjereno te da je riječ o pokušaju da se ispune izborna obećanja i preuzeta politička obveza”. On pak kao veliki problem u rješavanju pitanja Šešelja vidi činjenicu da je fokus na funkcioniranje Haaškog suda u Vijeću sigurnosti drastično pao.
– U svakom slučaju, pismo je dobro i neće ni na koji način štetiti – poručuje Gjenero.
>> Grabar Kitarović poslala pismo UN-u, traži da se Šešelj vrati u zatvor
>> Haaški sud odbija vratiti Šešelja u pritvor: Njegove izjave nisu prijetnja svjedocima
Već prvi potezi novoizabrane Predsjednice ulijevaju mi nadu da Hrvatska ni propala. Ogorčene i raspamećene izjave , od Pupavca, preko nekog Crnogorca,Ljajića, do ovog Olujića, govore mi da su ovi potezi Kolinde nešto na što srpska strana nije računala. Oni su računali da će Josipović pobijediti, te u zboru sa Vesnom Pusić štititi njihove interese, a gurati pod tepih hrvatske nacionalne interese, kao što su radili cijelo vrijeme. Isto je i sa bošnjacima u BiH, nakon izjave da će podržati treći entitet ako ga Hrvati u BiH zatraže. Svi su se digli na 4 noge, a to je dokaz koliko je dosadašnja klika sa Pantovčaka i Banskih Dvora zaključala hrvatske interese u sef na dnu mora i nisu ga dali otključati. Bravo Kolinda, Bog te blagoslovio i poživio, ne odustaj, Hrvatski narod u tebi vidi našu spasiteljicu!