Dvije godine nakon podizanja žice na velikom dijelu granice s Hrvatskom, na slovenskoj strani i ne pomišljaju na njezino uklanjanje. Štoviše, Ljubljana troši milijune za njezinu obnovu, piše Deutsche Welle.
Iako žica koju su slovenske vlasti prije točno dvije godine postavile na granici s Hrvatskom već dugo nije u fokusu medija i javnosti, ona i dalje brine stanovništvo uz granicu, osuđeno na život sa žicom.
Marko Marinac, 26-godišnjak iz Lisca, naselja u općini Klana uz granicu sa Slovenijom, jedan je od onih koji i da hoće ne može pobjeći od žice, bez obzira na to šeta li sa svojim psom ili ide na posao u Sloveniju.
– Ne samo da je žica opasna, nego je i ružna za vidjeti. Kao da smo u zatvoru ili u logoru – kaže Marinac.
Žici, po njegovom mišljenju, nije mjesto na granici, jer, kako kaže, ondje nema nikakvu funkciju.
– Možda je žica imala smisao u vrijeme migrantske krize, ali danas, kada više nema migranata, ona nema nikakvog smisla. No vjerojatno je netko zbog žice pokupio dobar novac – uvjeren je Marinac, naglašavajući da žica posebno pogađa njegovo mjesto koje tradicionalno održava bliske veze sa Slovenijom i Slovencima. U Liscu je mnogo miješanih brakova, a mnogi Lišćani imaju i dvojno državljanstvo. I Marinac je jedan od njih.
Da se na žici doista dobro zarađuje potvrđuju i izvješća slovenskih medija, prema kojima je samo u ovoj godini Slovenskoj vojsci i tvrtkama koje su zadužene za održavanje i postavljanje ograda na granici država isplatila oko 4,5 milijuna eura.
Našim medijima je posve promaklo da je riječ o flagrantnom kršenju arb sporazuma jer je dok je još proces arbitraže bio u tijeku, jedna država stala metalnim barijerama ograđivati navodnu granicu. Usprkos slovu sporazuma gdje se eksplicitno navodi da nii jedna od država neće poduzimati korake itd. itd. I da čak i tu činjenicu, koju možete opipati na granici i prikazana je na Google Earth satelitskim snimkama, to i takvo arb. vijeće nije "šljivilo ni pol posto", da se pučki izrazim, nego su dalje nastavili sa svojim radom... Ukratko, još 2015. je iz tog razloga trebalo prekinuti arb. proces, ako stavimo ustranu ponašanje slovenskog arbitra i njegovo potkupljivanje drugih arbitara i naknadno umetanje dokumentacije.