Samo nekoliko sati nakon što je objavila odluku kojom uspostavlja mehanizam transparentnosti, koja se iščitava kao mehanizam zabrane izvoza cjepiva protiv COVID-19 iz EU, Europska komisija bila je prisiljena priznati grešku i korigirati tu odluku u dijelu o Sjevernoj Irskoj. Zbor prvotne odluke predsjednica Komisije Ursula von der Leyen odmah se našla pod pritiskom irskog premijera, a Njemicu na čelu Komisije sve se češće percipira kao krivac za europske neuspjehe u nabavi i brzini prvih isporuka cjepiva. Bavarski premijer Marcus Soeder (CSU), u razgovoru za ZDF rekao je da “operativna odgovornost” jasno leži na Bruxellesu.
Problem s europskom strategijom cijepljenja eskalirao je, podsjetimo, nakon što je AstraZeneca, proizvođač tzv. oxfordskog cjepiva na koje su mnogi u EU ponajviše računali, najavio da će smanjiti isporuke za EU za 60-75% u odnosu na ugovorene količine. Zbog uvjerenja da AstraZeneca ne ispunjava ugovorne obveze, a po uvjeravanjima iz Komisije obveza te kompanije je isporučivati i doze cjepiva sa zaliha u pogonima u Velikoj Britaniji, ne samo u pogonima na teritoriju EU, Komisija i države članice odlučile su hitno uvesti kontrole izvoza cjepiva. Ta odluka može značiti i da Velika Britanija neće dobiti doze Pfizer/BioNTechova cjepiva koje se proizvodi u Belgiji. Glavni direktor Pfizera Albert Bourla komentirao je da bi se ova odluka EU mogla pokazati kao gubitak za sve, a ne kao dobitak za EU.
Odluka Komisije, objavljena u petak, ne odnosi se na zemlje zapadnog Balkana, istočnog i južnog susjedstva EU, zemlje u razvoju, ali i Švicarsku, Norvešku... – ukupno 92 zemlje na koje se ova potencijalna zabrana ne odnosi. Ali odnosi se na Ujedinjeno Kraljevstvo, Kanadu, SAD i Sjevernu Irsku kako se kroz taj dio UK ne bi neopaženo preusmjeravalo cjepivo iz EU u Veliku Britaniju. Taj je potez Komisije ocijenjen kao kobna greška jer se EU tijekom četiri godine pregovaranja o Brexitu zalagao za to da se između Irske i Sjeverne Irske ne pojavi tvrda granica, a sada je Komisija nonšalantno jednom odlukom praktički krenula u podizanje takve tvrde granice za cjepiva. Europska je komisija bila spremna prekršiti sve što je EU godinama branio kao iznimno važno. I stvar je izglađena, Komisija je ispravila grešku, ali ostalo pitanje ako u Komisiji tako griješe u ovome, kako su griješili tijekom pregovaranja o zajedničkoj nabavi cjepiva, koja se sada ne pokazuje baš uspješnom?
Video - Zagreb: Zbog rijetkih komplikacija od korone preminuo jedanaestogodišnji dječak
Majketi, ova EU... Taman se ponadam a oni opet uvukli kandže. dajte Macronu da bude predsjednik Europske komisije pa da vidite što bi im radio. Mislite da je slučajno blokiran kamionski promet dva dana prije isteka roka za dogovor o Brexitu? EU bi mogla biti velesila da njome ne upravljaju birokrati bez one stvari.