Za komunalni red u Karlovcu, gradu s nešto više od 55.000 stanovnika, brinu se tek dva redara. Sad je i najavljeno da će u obilazak gradskih zelenih površina, u suradnji s policijom, kako bi kaznili neodgovorne vlasnike pasa koji ne čiste za svojim ljubimcima.
– Karlovac ima premalo komunalnih redara i to se vidi po gradu. Ne stižu napraviti sve što bi trebali, a činjenica je i da ih nikada nisam vidio na ulici. Stoga je smiješno upozorenje da će kažnjavati vlasnike pasa koji ne čiste za svojim ljubimcima po parkovima. To bi svakako trebalo napraviti jer neki su vlasnici grozni, ali bojim se da je to nemoguće. Tu su i drugi problemi, odbacivanje smeća, parkiranje, kako to može stizati jedan ili dva komunalna redara – kazao nam je Karlovčanin Tomislav Kuhar.
Da je to premalen broj ljudi, smatraju i u gradskoj upravi. – Komunalni redari savjesno odrađuju svoje obveze po svim segmentima, međutim, zasigurno bi veći broj djelatnika dao bolji učinak, pa razmatramo mogućnosti u tom smjeru – kazala je Katarina Matasić, glasnogovornica Karlovca. Prije desetak godina Grad je imao pet komunalnih redara, do prije nekoliko godina tri, a sada je za red u gradu zaduženo dvoje ljudi. Lani su donijeli 76 obveznih prekršajnih naloga, a naplaćeno je 46 kazni u iznosu od 8169,97 kuna, podaci su Grada.
– Čak 69 naloga odnosi se na nepropisno parkiranje na javne zelene površine, parkiranje u Zvijezdi ili rezerviranim mjestima, četiri su kazne napisane za puštanje pasa na zelene površine gdje ne smiju biti i za nečišćenje iza njih, a tri za nepropisno odložen otpad – dodaje K. Matasić.
I u Karlovcu su svjesni da drugi gradovi po tom pitanju puno bolje stoje; u Rijeci je čak 19 komunalnih redara, a Osijek ih ima 11.
Činjenica, riječ je o mnogo većim gradovima, no i gradovi veličine Karlovca daleko su ispred. Slavonski Brod ima četiri komunalna redara i tri prometna redara, a Varaždin pet komunalnih i dva prometna redara.
– Toliki broj komunalnih redara radi od 2007. Najčešće se bave nedopuštenim odlaganjem otpada, parkiranjem na zelenim površinama, kontrolom pasa na javnim površinama, a zimi i kontrolom čišćenje snijega. Rade u smjenama; jedna ekipa od 7 do 15 sati, druga od 12 do 19 sati i subotom od 8 do 13 sati – kazala nam je Lucija Cahunek, glasnogovornica Grada Varaždina.
U gradu Sisku trenutačno su zaposlena tri komunalna redara i nije planirano novo zapošljavanje. Imaju podijeljene zone po gradu o kojima vode brigu, rade od ponedjeljka do petka od 8 do 16 sati, a po nalogu pročelnika i po potrebi dužni su raditi i prekovremeno te subotom, nedjeljom i državnim blagdanom.
>>Nema više prevrtanja kontejnera danju i noću, kazna do 2000 kuna
>>Kontrolira vlasnike pasa, taksiste, preprodavače... samo radi svoj posao
Prošetajte se po Ravnicama! Psećeg izmeta kao u priči, vlasnici ljubimaca potrgali su sve oznake o zabrani dovođenja pasa koje su bile postavljene na zelenim površinama i dječjim igralištima, a redara ni za lijek. Maksimirsko naselje već odavno ljudi zovuvu Posrano naselje. Ako se hitno nešto ne poduzme, drastično će pasti cijene nekretnina na tom području.