KORUPCIJA NA EKONOMIJI

Korumpirani profesori optuženi i za udruživanje

30.05.2009.
u 19:23

Čak 12 djelatnika Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, od kojih je osam profesora, među njima i Deša Mlikotin-Tomić, nekadašnja predsjednica saborskog povjerenstva za sukob interesa, i Vesna Brčić-Stipčević, predsjednica Hrvatske udruge za zaštitu potrošača, idući će tjedan sjesti na optuženičku klupu zagrebačkoga Županijskog suda.

Tamo će 3. lipnja, pred vijećem suca Zorana Luburića, početi suđenje okrivljenicima u aferi Indeks, onom njegovu dijelu koji se odnosi na korupciju na Ekonomskom fakultetu.

Specifična optužba
Ta posljednja optužnica proizašla iz uskočko-policijske akcije Indeks (prethodne dvije odnosile su se na korupciju na Fakultetu prometnih znanosti, op.a.) specifična je jer se u njoj jedan dio od 23 okrivljenika tereti i za udruživanje radi počinjenja kaznenog djela, što u prethodne dvije optužnice nije bio slučaj. USKOK tako za udruživanje radi počinjenja djela tereti dvojicu posrednika – Milana Ćevida (47) i Muniba Lujinovića (65), zatim Jadranka Grgonu (48), izvanrednog profesora, koji je jedini od optuženih profesora u akciji Indeks dobio otkaz, zatim Marka Slipčevića (29), vanjskog suradnika, i Julijanu Ljubić (39), djelatnicu referade.

Ostali profesori, asistenti i predavači na Ekonomiji – Branko Kovačević (69), Deša Mlikotin-Tomić (64), Vesna Brčić-Stipčević (61), Tomislav Gelo (34, asistent), Marica Škrtić (58), Savo Vojnović (58, profesor na Visokoj školi za poslovanje), Tihomir Vranešević (49), Ivica Prga (58) i Nina Liszt (62) – terete se za različita koruptivna djela (zloporabe položaja i ovlasti, primanje mita, protuzakonito posredovanje), no ne i za udruživanje.

Optužnica u 16 točaka
Osim profesora, na optuženičku će klupu sjesti i studenti i članovi njihove rodbine – Antonija Katavić, Vladimir Oršulić, Amela Džanić, Ana Mužic, Danijel Malarić, Duško Stić, Aleksandra Negomirović, Ivana Ćorluka i Damir Spahić – koji se terete za davanja mita i protuzakonito posredovanje.

USKOK-ova optužnica ima 16 točaka, a osim saslušanja više od 50 svjedoka, predloženo je i slušanje tajno snimljenih razgovora te čitanje poveće dokumentacije koja je izuzeta tijekom akcije. Na tih 120 stranica tužiteljstvo je objasnilo kako ono smatra da se proces kupovanja ispita odvijao na Ekonomskom fakultetu. Centralne osobe tog “posla” su posrednici – Ćevid i Lujinović – preko kojih se sve odvijalo. Jedna od svjedokinja saslušanih u istrazi tako je kazala kako je najviša cijena za polaganje nekih ispita bila – 10.000 kuna.

Pojedini svjedoci u istrazi iskazivali su kako su raspitujući se za cijene ispita čuli da je riječ o 2000 eura, a kako im je to bilo skupo, odlučivali su se na one jeftinije varijante od 500 eura. Zanimljivo je da se osim ispita kupovala i promjena profesora, za što se plaćalo do 200 eura, a bilo je onih koji su platili i 1000 eura, da bi na koncu ostali bez svega – ispit nisu prošli, a novac im nije vraćen.


Indeks podijeljen na tri optužnice

Akcija policije i USKOK-a, u kojoj je lani u rujnu privedeno više od 100 ljudi, rezultirala je podizanjem optužnica protiv 70 osoba. Cijeli spis Indeksa, nakon privođenja u istragu, podijeljen je na tri dijela – upis na Promet (16 osoba), ispiti na Prometu (33 osobe) te ispiti na Ekonomiji (23 osobe). Dragan Badanjak i Mladen Budur sjede na optuženičkoj klupi u oba slučaja vezana za Promet, a nepravomoćno su osuđeni zbog upisa.


Pravomoćne presude

Tijekom istrage, u odnosu na Ekonomiju, donesene su četiri presude u istrazi, koje su pravomoćne. Riječ o uvjetnim presudama studentima koji su se nagodili i priznali krivnju. Tako je student Igor Ferenc prošao ispit na kojem nije ni bio nakon što je Grgona intervenirao kod Mlikotin.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije