Nedavne prijeteće i provokativne izjave predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika da je nužna korekcija državne granice na Uni između dviju Kostajnica ipak nisu izazvale očekivane reakcije i uznemirenost među stanovništvom dvaju susjednih gradova. Već desetak godina, otkako je otvoren obnovljeni most preko Une i potvrđena povijesna granica, mještani Hrvatske Kostajnice i one na bosanskoj strani na obostranu su korist ponovno normalizirali odnose i ostvarili dobar suživot.
Na prijedlog predsjednika Dodika da bi se granica s rječice Unčice trebala pomaknuti na sredinu Une, čime bi Hrvatska izgubila otok na Uni sa starim gradom Zrinskih, sportskim parkom i nekoliko kuća, Kostajničani samo odmahuju rukom tvrdeći da je previše povijesnih i pravnih argumenata za to da se granica više ne može pomicati.
Riješeno sporazumom
Ugostitelj Ratko Djetelić Flajš, koji se kao posljednji hrvatski povratnik tek obnovom mosta 2002. mogao vratiti do svoje kuće na otoku u kojoj je, uz granični prijelaz, ponovno otvorio ugostiteljski objekt, nije zabrinut.
– Granica je ovdje riješena 2002., kad je potpisan međudržavni sporazum. Mislim da Dodikove izjave imaju drugu funkciju i da su u službi unutarnje politike u Republici Srpskoj. Nije prvi put da se to pitanje otvara pred izbore u susjednoj državi. Na taj se način dobrosusjedski odnosi ne mogu narušiti – kaže Djetelić.
Nedavno je dovršena temeljita obnova srednjovjekovnog starog grada Zrinskih na unskom otoku (trajala je osam godina), koji je uvijek bio na hrvatskoj strani. U svim povijesnim kartama državna je granica na rijeci Unčici, što je nedvojbeno prikazano i na brojim kartama u Povijesnom atlasu Hrvatske Kostajnice autorice prof. Mirele Slukan Altić. Tu je bila habsburško-osmanlijska granica još 1773., tu je granica i na karti iz 1860., koja je temelj i postojećeg aktualnog katastra, a tu je bila i međurepublička avnojska granica.
– Dobra prekogranična suradnja s Bosanskom Kostajnicom nije ugrožena. Povijesno i katastarski unski je otok oduvijek bio dio hrvatskog teritorija pa je ovdje granica u dužini 2,5 kilometara utvrđena. Stari grad uvijek je bio i ostat će hrvatski, u promjenu granice ne vjeruju ni stanovnici susjednog grada – kaže gradonačelnik H. Kostajnice Tomislav Paunović.
Zajednički objekt
Granični prijelaz nalazi se na unskom otoku, na hrvatskom području. Susjednoj je državi čak učinjen ustupak da i svoje pogranične službe locira u zajednički objekt jer na bosanskoj strani za njih nema prostora. Nakon 10 godina dobrosusjedske suradnje i prometa, bilo kakve promjene granice nezamislive su i stotinama građana koji svakodnevno prelaze granicu.
bosanci i na jednoj i na drugoj strani ,nema problema?