Ministar vanjskih i europskih poslova u odlasku Miro Kovač u četvrtak je izjavio da prvi vanjskopolitički prioritet nove Vlade mora biti Bosna i Hercegovina (BiH) za koju Hrvatska želi da bude zemlja u kojoj će sva tri naroda, Hrvati, Srbi i Bošnjaci, biti ustavotvorni, podsjetivši da su upravo Hrvati prije 25 godina spasili BiH.
– BiH mora biti prvi vanjskopolitički prioritet nove Vlade – kazao je Kovač na stručnoj tribini "Strategija hrvatske vanjske politike – Hrvatska politika prema BiH" u Klubu veterana u Zagrebu.
Ministar je na tribini i poslije u izjavi za novinare ponovio da Hrvatska želi da BiH bude zemlja u kojoj su Srbi, Hrvati i Bošnjaci ustavotvorni, u kojoj će Hrvati zaista biti ravnopravni i zadovoljni i zemlja u kojoj će se uvažavati i za koju će se znati da su je Hrvati kada su se samoorganizirali prije 25 godina i spasili.
– Tko je spasio BiH? BiH su u prvom redu spasili Hrvati, inače bi ona šaptom pala – kazao je Kovač i dodao da to moramo osvijestiti i tako se i ponašati te da "je naša uloga u BiH od početka krucijalna i sada to opet može biti".
Prema njegovim riječima, Hrvatska želi da BiH napreduje na planu gospodarstva, ali da isto jamči Hrvatima ravnopravnost, ustavotvornost i da se kao takva orijentira prema članstvu u Europskoj uniji .
– Mi ćemo kao država i Vlada – kazao je Kovač – aktivno podržavati približavanje BiH Europskoj uniji i članstvu u EU – ističući pritom da BiH kao i svaka druga država koja želi ući u EU mora ispunjavati uvjete (...) te da ispunjavanje uvjeta znači i reformu same države.
Šef hrvatske diplomacije podsjetio je da Hrvatska ima ustavnu obvezu skrbiti se o Hrvatima u susjednoj državi, ali je također, pored same BiH i Srbije, i potpisnica Okvirnog sporazuma za mir u BiH (Daytonski sporazum) u što spada i ustav te države.
– Što se tiče samih promjena ustrojstva, to prvenstveno ovisi o predstavnicima svih triju naroda. Oni moraju artikulirati volju i želju za promjenama ustrojstva – rekao je Kovač i pojasnio da promjene moraju podržati Hrvati, Bošnjaci i Srbi u BiH.
– Oni su ti koji moraju artikulirati eventualnu volju da se promijeni ustrojstvo. Tako stoji i u ustavu BiH – kazao je Kovač. Na upit novinara koji su vanjskopolitički strateški partneri koji bi podržali nadanja Hrvata u BiH za promjenama, Kovač je kazao da smo "u prvom redu mi ti koji skrbimo o Hrvatima u BiH".
– To je naša ustavna obveza. Također smo i potpisnica Okvirnog sporazuma za mir u BiH i u to spada i ustav te države (...) a također imamo "svjedokinje" tog sporazuma: EU, SAD, Njemačku, Rusiju, Francusku i Veliku Britaniju i s tim zemljama moramo privilegirano surađivati ako hoćemo da se stvari u BiH još bolje razvijaju – kazao je Kovač.
Te zemlje, dodao je, garantiraju zajedno s nama provedbu Daytonskog sporazuma, "ali je prije svega naš zadatak da mi te zemlje podsjetimo na potrebu promjena stvari, na promjene svijesti".
– A tko će drugi ako ne Hrvatska kao članica EU, NATO -a i potpisnica Daytonskog sporazuma te kao susjeda i kao zemlja koja ima Hrvate u BiH. Nema nikoga tko je pozvaniji od nas ovdje u Hrvatskoj da to činimo – smatra Kovač, ne zaboravivši spomenuti i ulogu Srbije koja je također potpisnica Daytona i koja također mora i može nešto napraviti.
Kovač se osvrnuo i na nedavno održani referendum u Republici Srpskoj i ocijenio da on neće imati nekih posebnih posljedica, ako se tu čvrsto postavimo.
– Mi smo jasno rekli što o tom referendumu mislimo, a to su rekli i prijatelji iz zapadnog svijeta i indirektno i ruski ministar vanjskih poslova jer smo se složili da treba poštovati Daytonski sporazum i ustrojstvo BiH, a i vrlo jasno u ustavu BiH stoji da su odluke ustavnog suda obvezujuće i konačne – kazao je Kovač i podsjetio da je ustavni sud BiH donio odluku o obustavi provedbe referenduma.
– Drugim riječima, prekršen je Ustav BiH. U našoj susjednoj državi moraju funkcionirati institucije, a mi ćemo nadzirati kako će te institucije funkcionirati. Na vlastima BiH je da utvrdi na koji način je došlo do kršenja Ustava te države – zaključio je Kovač.
Što se BiH tiče, on je u svom govoru upozorio da je stanje u svijetu takvo da imamo krize u Europi i izvan Europe te da nema puno koncentracije za probleme u našoj susjednoj državi.
– Sad će biti važno da predsjednik hrvatske Vlade, koji će sjediti u Europskom vijeću, jasno artikulira interese RH prema BiH jer se ondje odluke donose jednoglasno i bez našeg glasa ne ide –poručio je Kovač.
>> Zahlađenje odnosa: Vučić bijesan na Dodika nakon referenduma
tocno a onda je tudjman to sve prodao da dobije vukovar. tesko da bi danas to isto ponovio!