Prvi put sam ovdje, vjerojatno i posljednji. Prekrasno je, ali i iznimno emocionalno, doći i vidjeti zemlju iz koje su tvoji korijeni, rekao je Steve Jaklevic, jedan od 34 Amerikanca iz Kansas Cityja koji su dva dana proveli u Karlovcu i okolici.
Kakva ljepota!
Njegovi preci, baš kao i preci šesnaest njegovih sugrađana koji su doputovali u Europu, rođeni su u Hrvatskoj, a u SAD su emigrirali poslije 1. svjetskog rata.
Ne govore hrvatski, iako ponešto od našeg jezika razumiju, a treća su i četvrta generacija hrvatskih iseljenika koji su otišli “preko bare”. Joel Secen priča da ga je oduševila ljepota zemlje njegove bake i djeda i da će sigurno opet doći. Ronald Vrbec, pokazujući bakin i djedov rodni list, volio bi znati ima li još koga od njegovih rođaka u Hrvatskoj, a Michaela Aleksaitesa, čija se baka iz Lipnika u Ameriku odselila 1921. godine, posebno je dirnuo posjet upravo tom mjestu.
– Ne mogu vjerovati u ljepotu koju sam vidio i osjetio ovdje – priča nam očiju punih suza.
Ann Roberts, čija se obitelj Car iz Hrvatske odselila 1930., u njihovoj je rodnoj zemlji treći put.
– Uživam punim plućima svaki put, a sada su sa mnom dvojica sinova i suprug. Nadam se da ću doći ponovo – kazala je Ann.
Amerikanci su jučer obišli Ribnik i Ozalj, a prije toga primila ih je zamjenica karlovačkog gradonačelnika Marina Kolaković.
Brdo jagoda
Joe Reardon, gradonačelnik toga Karlovcu prijateljskog grada, uručio joj je dar - fotografiju dijela Kansas Cityja zvanog Brdo Jagoda, gdje su se naselili prvi doseljenici iz Karlovca i Ribnika.
– Naselili su dio grada u kojem je bilo puno klaonica u kojima su se zapošljavali i tako pomogli gradu da napreduje. Danas u Kansas Cityju ima oko 5000 stanovnika čiji preci potječu iz ovog dijela Hrvatske – rekao je Joe Reardon.
Prezimena Sopčić, Srakovčić, Željeznak... česta su i danas u dijelu grada uz Brdo Jagoda.
Osim o kulturnoj i sportskoj suradnji - Bejzbol klub Karlovac već je nekoliko puta bio u Kansas Cityju - američki su gosti s čelnicima Karlovca razgovarali i o poslovnoj suradnji.