Beirut, ili kako ga nazivaju Pariz Bliskog istoka, jedan je od najraznolikijih gradova na svijetu po broju religija i kultura. U Beirutu se mogu naći kršćani (maroniti, pravoslavci, armenski pravoslavci, grkokatolici, rimokatolici, protestanti), muslimani (suniti i šijiti) i druzi.
Beirut je bio potpuno razoren za vrijeme građanskoga rata i podijeljen na muslimanski, zapadni, i kršćanski, istočni dio. Danas je grad ponovo ujedinjen i obnovljen, a po suvremenoj arhitekturi te općenito načinu života ravnoteža je kršćanstva i islama. Iako su kršćani u manjini, novac i moć je u njihovim rukama. Muslimani su jednostavno brojniji. Žestoke borbe tijekom građanskog rata trajale su sve dok Sirija nije ušetala u Libanon i ostala do ubojstva libanonskog premijera, za što su mediji optužili Sirijce. Nažalost, zbog sukoba u Siriji i podjele među Libanoncima za i protiv sirijskog režima situacija je zategnuta i u Libanonu i prijeti novim građanskim ratom. Naime, dok Hezbollah i njegov kršćanski saveznik general Michael Aoun podržavaju sirijski režim, suniti i vođa falange Samir Jaaja mu se protive. Često na beirutskim ulicama dolazi do sukoba između pristaša dviju strana.
Bez obzira na zategnutu situaciju, u Beirut svake godine dolazi više od četiri milijuna turista, koji se mogu dobro zabaviti jer je Beirut nadaleko poznat po noćnom životu. Osim noćnog života i kockarnica, turisti uživaju i u libanonskoj kuhinji, jednoj od najzdravijih na svijetu. Libanonska kuhinja stekla je svjetsku reputaciju zbog svoje mediteranske različitosti i zdravih namirnica koje se u njoj koriste. Libanonska gastronomija bogata je mješavina različitih proizvoda i sastojaka koji dolaze iz različitih područja.
>> Papu Benedikta XVI. pozdravio Hezbollah
Alijansa 14.3. je nastala kao odgovor na ubojstvo Haririja, libanskog premijera. U kojemu su Sirijci imali prste. I nakon kojega su morali otić' iz Libanona.