GONG je izvijestio kako je izborni dan prošao je u svjetlu nagovaranja i pritisaka na birače da izađu na glasovanje, unatoč zakonskoj zabrani kršenja izborne šutnje.
U manjim mjestima pritisci su bili vrlo izraženi, uz sudjelovanje stranačkih aktivista i kandidata, a ponekad i stranačkih članova biračkih odbora. Brojne dojave promatrača GONG-a i građana odnosile su se na nedostatnu profesionalnost biračkih odbora, neprimjereno ponašanje kandidata, kršenje izborne šutnje i skupljanje potpisa za raspisivanje referenduma neprimjereno blizu biračkih mjesta.
Što se tiče kupovanja glasova, građanima je ponuđeno 200 do 400 kuna ako kandidatima predoče dokaz u obliku fotografije na mobitelu. No, građanin je odlučio da o tome neće podnijeti prijavu nadležnim tijelima. Pokušaji kupovine dogodili su se u Slavonskom Brodu i Viru, a u slučaju iz Podstrane ne spominje se materijalna korist.
U Metkoviću je policija potvrdila da je u posjedu informacije o kupovanju glasova i da će provesti izvide.
U Viru je provjerom predsjednice izbornog povjerenstva utvrđeno da se radi o jednokratnoj donaciji starijoj gospođi koja je tražila prazne boce u kontejneru za smeće.
Brojne dojave o nepravilnostima odnosile su se na profesionalnost biračkih odbora:
- članovi biračkog odbora upućivali su birače za koga glasati (Đakovo, Voćin, Split, Poličnik) ili biračima nisu podijelili sve listiće (Zagreb – Vrbani)
- kandidati su neometano stajali ispred biračkog mjesta (Voćin, Otok kraj Vinkovaca Funtana, Unešić, Sućuraj, Škabrnja, Zagreb – Poljanice, Sveta Klara)
- tajnost glasanja nije bila primjereno osigurana (Trpinja, Mikleuš, Sveti Petar u Šumi, Slavonski Brod, Trogir, Velika Gorica, Dubrava - Čulinec, Cernik, Banićevac, Varaždin);
- biračko mjesto nije bilo primjereno uređeno (Slavonski Kobaš, Velika Gorica – Gradići);
- umjesto kemijskih olovki, biračima su ponuđene grafitne olovke (nakon 18 sati u Zadru);
- neomogućeno je glasanje osoba u njihovim domovima (Đakovo);
- nekoliko birača dojavilo je kako su već bili zaokruženi u popisu birača kada su došli na biračko mjesto, s time da prethodno nisu glasali (Split – Vukovarska).
Brojne dojave o nepravilnostima odnose se na profesionalnost biračkih odbora, javljaju iz GONG-a. Tako su članovi biračkog odbora u Đakovu, Voćinu i Splitu upućivali birače za koga glasati, a u Voćinu, Funtani, Unešiću i Sućuraju zabilježeno je da kandidati neometano stoje ispred biračkog mjesta. U Trpinji, Mikleušu, Svetom Petru u Šumi, Slavonskom Brodu, Trogiru, Velikoj Gorici, Dubravi, Čulicama, Cerniku i Banićevcu utvrđena je nedostatna tajnost glasanja, a u Slavonskom Kobašu neprimjerena uređenost biračkog mjesta.
GONG dodaje kako građani dojavljuju i neprimjereno ponašanje raznih političkih stranaka, nezavisnih lista i pojedinačnih kandidata koji pozivaju na glasanje za određenog kandidata. Kandidati skupljaju i voze birače na biračka mjesta u Požegi, Gračacu, Gornjim Bogićevićima, Udbini, Vrhovinama - Rudopolju i Sesvetama, a u Velikom Grđevcu zabilježeno je zastrašivanje birača - korisnika centra za pomoć u kući.
"Istovremeno, građani dojavljuju i skupljanje potpisa za referendumsku inicijativu u neprimjerenoj blizini biračkih mjesta (općina Kaštelir-Labinci, Banjole, Vinkuran, Špansko, Sopot, Vrbani, Velika Gorica). Najbrojnije prijave odnose se na kršenje izborne šutnje od strane stranačkih i nezavisnih kandidata i to: dijeljenjem letaka (Batina, Kukljica, Velika Gorica, Vodice, Vukovar, Zagreb), slanjem sms poruka (Đakovo, Split, Zagreb, Župa Dubrovačka, Novska, Petrinja, Istra, Zagreb, Osijek, Ladimirevci, Našice, Split) i e-mailova (Split, Zagreb), telefonskim pozivima (Osijek, Slavonski Brod, Split, Zadar, Zagreb) te promocijom kroz lokalne medije (Vukovar) i putem Facebooka te na misi (Rudine)", izvijestio je GONG.