Iako je ministar uprave Lovro Kuščević najavljivao da će Zakon o sustavu državne uprave, koji je upravo u javnoj raspravi, omogućiti depolitizaciju i racionalizaciju državne uprave, od toga prema prvoj verziji zakona, izgleda, neće biti ništa.
Ali tim zakonom Ministarstvo uprave praktički vraća model zapošljavanja Zorana Milanovića, bivšeg SDP-ova premijera, tzv. revolving door prema kojem su ministri bez javnog natječaja, probnog rada i državnog stručnog ispita u svoje kabinete mogli dovoditi najbliže suradnike koji su iz državne uprave odlazili zajedno sa završetkom mandata ministra.
Upravo je HDZ, dok je bio u oporbi, kritizirao taj Milanovićev model, a sad ga HDZ-ova Vlada praktički vraća...
>>Cijelu priču pročitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista od utorka ili u našem e-izdanju
U današnjem broju donosimo i sljedeće teme:
>>Sramota u slučaju Frane Lučića: Državu 11 godina nije briga za stradalog vatrogasca
>>Kinezi obilaze Hrvatsku i traže svinjske nožice i uši
>>Zašto treba gledati pobjedničku "Zelenu knjigu"
>>Večernjakova ruža: Duško Ćurlić i Ivan Vukušić nominirani za TV osobu godine
Ma uopće nije bitan model zapošljavanja, bitno je da je i dalje na dijelu masovno zapošljavanje u državnim i javnim strukturama. U zadnje dvije godine zaposleno je preko 20.000 ljudi (uključujući i lokalnu upravu)... Dovoljno je reći da ukupno imamo 150.000 do 200.000 manje zaposlenih nego 2008. a imamo preko 60.000 više zaposlenih u javnom sektoru. Nedavno smo opet dosegli da je broj zaposlenih u pravnim osobama manji od broja umirovljenika... Ova država sve radi da udovolji javnom sektoru, što je neodrživo. Najbolje se to vidi po tome da još po BDP-u nismo dosegli 2008. godinu, dok je rashodovna strana proračuna narasla preko 60 milijardi. Plaće zaposlenih u javnom sektoru rastu nekoliko puta brže od rasta gospodarstva, javni dug je eksplodirao (za vrijeme SDP-a)... Sve što se više privredi, sve se gura u državu. Država želi preokrenuti svaku kunu, već sada je preko 75% BDP-a. Očito da bi uhljebi imali, sposobni i poduzetni moraju otići. Na žalost, nema druge...