Unikatne keramičke zdjelice, aroma-posude, uskrsna jaja i anđele izrađuje Siščanka Željka Kleković Brajenović. Inače učiteljica razredne nastave, tim se hobijem počela baviti prije pet godina, kada je Osnovna škola Greda, u kojoj radi, dobila novac za tečaj lončarstva za učitelje. Tu priliku Željka je jedva dočekala i krenula na svoje trogodišnje školovanje u Zagreb.
"Muški" je to posao
– Nadala sam se da se nitko drugi neće prijaviti, jer sam zaista htjela ići. Žene inače nisu lončarice, to je "muški" posao, jer oni imaju jače ruke pa mogu oblikovati veće zdjele – objašnjava Željka. Svoje radove prodaje preko galerija ili poklon trgovina, a surađivala je i s Gradskim muzejem Sisak.
– Izrađivala sam za muzej posudice s etnomotivima. Anđeli, prigodni božićni motiv, najviše se prodaju po galerijama. Ljudi su već zasićeni kineskom robom, a ovo su unikati, ručni rad koji je mnogo kvalitetniji od kupovnih proizvoda – ističe umjetnica. Da je zaista riječ o kvaliteti dokazuje i cijeli postupak izrade, a proizvode "testira" vožnjom u autu. Ako se ne razbiju - dobri su.
– Prvo ide sušenje proizvoda, a zatim biskvitno pečenje na 1000 Celzijevih stupnjeva, koje traje 24 sata. Slijedi glaziranje, pa drugo, glazurno pečenje na 980 stupnjeva, koje također traje 24 sata. Nakon toga mogu oslikavati i stavljati dodatne motive po želji – objašnjava lončarica. Najveći užitak pruža joj otvaranje keramičke peći nakon pečenja proizvoda.
– Nikad ne znam kako će ispasti boja koju sam nanijela, pa volim to iznenađenje. Nijanse na svakoj posudici izgledaju drukčije – ističe Željka. Zarade nema, dovoljno je tek da pokrije troškove materijala, no to joj i nije cilj. Lončarstvom se bavi iz ljubavi.
Važna potpora obitelji
Kako Željki na hobi dnevno ode i po nekoliko sati, važna joj je podrška obitelji. Trinaestogodišnja kći Nola s njom već vrti lončarsko kolo, a i suprug Miroslav ima razumijevanja za njenu "drugu ljubav". Željka vodi i keramičku grupu u školi. Od 27 učenika, čak ih je dvadeset u grupi. Pokušala je organizirati i radionice za odrasle, ali u Sisku zainteresiranih baš i nema. No, zato uskoro počinje voditi tečaj u Velikoj Gorici.