Vojna povijest

Kvaternikova sjekirica koju mu je dao Pavelić nudi se za 50.000 eura

sekira
01.12.2014.
u 07:43

Dugačka je 78 cm, izrađena od ebanovine, okovana srebrom i ukrašena pozlaćenim medaljonima te safirima, rubinima i dijamantima

Slavko Kvaternik jedna je od kontroverznih ličnosti hrvatske povijesti. Časnik, osloboditelj, vojskovođa, vitez, ustaša, kvisling i ratni zločinac tek su neke od riječi koje su se rabile u opisu njegova lika i djela, ovisno o vremenskom razdoblju i političkom stavu govornika.

Zasluge za NDH

Napad na Kraljevinu Jugoslaviju dočekuje sa zadovoljstvom te već 10. travnja 1941. u Zagrebu proglašava Nezavisnu Državu Hrvatsku. Ante Pavelić stiže u Zagreb tek pet dana poslije. Zbog velikih zasluga pri stvaranju NDH Pavelić Kvaternika imenuje vojskovođom Hrvatskog domobranstva, odnosno maršalom. Na svečanosti 13. lipnja 1941. uručuje mu znak maršalske časti – maršalski štap u obliku sjekirice.

Novi broj VP-a, Večernjakova mjesečnika o vojnoj povijesti, koji izlazi 5. prosinca, donosi ekskluzivnu priču o ovoj sjekirici koja je ostala sačuvana do danas. I to iz pera dr. sc. Krunoslava Mikulana, koji navodi da oblik sjekirice nije odabran slučajno, jer još od najranijih vremena ukrašene su sjekire označavale poseban status njihovih nositelja kao vladara, vojnih zapovjednika, pa čak i vjerskih vođa.

Grb i lipovi listići

Kvaternikova sjekirica izrađena je od ebanovine i dugačka je 78 centimetara. Na svom gornjem dijelu okovana je srebrom i ima pozlaćene reljefne medaljone, koji, na umjetnički način izrađeni, prikazuju likove hrvatskih povijesnih vojskovođa. Srebrni držak maršalskog štapa ima oblik povijesne hrvatske bojne sjekire ukrašene lipovim listićima. Ispod drška nalazi se ugravirani natpis: “Hrvatskom Vojskovodji S. Kvaterniku – 13. lipnja 1941. – Poglavnik A. Pavelić”. Između likova i drška nalazi se s jedne strane hrvatski grb, a s druge dvije ukriž postavljene hrvatske trobojke, dok je iznad njih troplet. U tropletu se nalaze plavi safiri, oko grba i zastava po dva crvena rubina, bijela dijamanta i plava safira (boje hrvatske zastave), te na dnu, ispod lika Frankopana, po jedan rubin, dijamant i safir sa svake strane. Likovi trojice hrvatskih velikaša koji se nalaze na sjekirici naročito su se istaknuli u borbi protiv Turaka s jedne te Habsburgovaca s druge strane. Time se željela istaknuti povijesna borba Hrvata za neovisnost i pravo na samoodređenje u sukobu s velikim silama.

Maršalska sjekirica sačuvana je i uz nemalu cijenu od oko 50 tisuća eura u ponudi je aukcijske kuće Hermann Historica iz Münchena. I dalje se nalazi u originalnom kovčegu s crvenom satenskom podstavom.

>> Pavelić antifašist za 20%, Mussolini za 10% istarskih srednjoškolaca

Komentara 30

MI
MitsubishiTurbo
10:47 01.12.2014.

ovi danasnji,,,partizani,,,ljubomorni,,,sto je ndh,,zapisana u povijest,,,ali ne onakvu kakvu su oni htijeli,,jer su nam ispirali mozak kroz skole,,kako su oni lijepi pametni i dobri,,,sto naravno nema ni u crtanim filmovima,,ljubomorni su ,,na ndh,,i sto svaka sitnica od njih ,,vrijedi vise nego njihovo sve zajedno,,sto se tice nekih zabrana ovoga ili onoga,,,dali cu ja naprijer,,,reci nesto zapjevati,,,ili simpatizirati nekoga,,,nece mi oni ( ovi danasnji partizani ) zabraniti,,,o tome mogu samo sanjati,,ono sto ja mislim misliti cu i dalje,,,a sta mislim o njima ( partizanima ) netrebam o tome komentirati niti bilo sta reci ,,,jer nisu vrijedni izrecenog slova

PR
prvacrta
09:49 01.12.2014.

Sad će dežurni antifašisti pokrenuti 7. ofenzivu jer se usudilo napisati objektivni članak o Kvaterniku ili bilo kome iz WWII., a da nije nosio petokraku. A i nije bio maršal - nego Krilnik. Ovo nije veličanje NDH, između ostalog italog i Pavelić i Kvaternik nisu bili preveliki istomišljenici i ubrzi nakon stvaranja NDH dolazi do njihovog razlaza. A šta se tiče sjekirice, tko je lažnim antifašistima kriv što predmeti iz NDH vrijede deseterostruko više nego partijski. Da pola stoljeća nisu trovali narod parolama i navukli mit o ustašama danas nebi morali istraživati pravu povijest, koja nije nasljeđe leksikona NOB-a.

Avatar rogati_konj
rogati_konj
12:47 01.12.2014.

Za one koji neznaju- Slavko Kvaternik je jedno a njegov sin Dido Kvaternik drugo, razlika je velika- za komentiranje tog dijela povijesti je potrebno nešto pročitati a ima puno knjiga o tome koje nisu ideološki obojene, prema tome- automatsko svrstavanje na lijeve i desne u ovoj temi je glupo nego treba točno vidjeti šta je tko radio i na osnovu toga donositi ocjene

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije