sjednica sabora

"Lanjski pokušaj reforme sustava socijalne skrbi bio je promašaj"

Sabor (1)
Foto: Patrik Macek/Pixsell
1/4
08.03.2012.
u 11:51

– Cilj nam je osigurati minimum životnog standarda najugroženijim skupinama – kaže Darko Ledinski

Saborski zastupnici dan su počeli raspravom o Zakonu o socijalnoj skrbi, koji neće podržati zastupnici HDZ-a i HDSSB-a. Međunarodni dan žena obilježen je crvenim ružama na stolovima zastupnica, a predsjednik Sabora Boris Šprem sjednicu je započeo prigodnom čestitkom. Zamjenik ministrice socijalne politike i mladih Darko Ledinski u obrazloženju izmjena zakona naglasio je da je prošlim zakonom, donesenim u lipnju prošle godine, sustav socijalne skrbi nepotrebno centraliziran.

– Dugi niz godina sustav je nepravedno zapostavljan i na državnoj i na lokalnoj sredini zbog čega je sustav zapušten, događa se preklapanje prava i neujednačenost usluga. Po sadašnjem zakonu bili su isključeni i struka i stručnjaci i unaprijed se znalo da novi zakon, donesen lani u lipnju, neće biti proveden jer je donesen bez analize stanja – objasnio je Ledinski.

Zakonom koji je na snazi, s ciljem racionalizacije sustava, uspostavljen je 21 zavod za socijalnu skrb, dok su centri za socijalnu skrb postali podružnice i izgubili pravnu sposobnost. Novelom zakona zavodi se ukidaju, odnosno vraća se stanje kakvo je vrijedilo prije lanjskih izmjena zakona.

– Korisnik treba sustav u kojem će pomoć biti usmjerena onima kojima je stvarno potrebna te onemogućeno multipliciranje prava. Cilj nam je osigurati minimum životnog standarda najugroženijim skupinama – zaključio je Ledinski.

– Dosadašnja složenost propisa i složeni postupak ostvarivanja prava otežali su pristup pravima i onemogućavali djelotvornost i dostupnost službe, pa su korisnicima zbog toga usluge bile nedostupne ili znatno skuplje – primijetila je SDP-ova Biljana Borzan. Poput nje, i većina drugih vladajućih zastupnika više se bavila lošim lanjskim izmjenama zakona, dok su jako malo govorili što novi zakon točno donosi korisnicima.

– Pokušaj reforme sustava socijalne skrbi u lipnju prošle godine bio je apsolutni promašaj. Izazvao je kaos na terenu koji nas je, kako smo čuli, i koštao, a izmjene ovog zakona smatramo na neki način vatrogasnim mjerama koje su pokušaj da se stvari koliko-toliko vrate u normalu. Ovaj resor toliko je zanemaren i zapušten u proteklom razdoblju da sam gotovo sigurna da je nemoguće naći nekoga tko smatra da sustav socijalne skrbi počiva na zdravim temeljima, da dobro funkcionira, da pruža građanima kvalitetnu razinu socijalne skrbi i da sustav treba ostati onakav kakav jest – kaže SDP-ova Romana Jerković koja je podsjetila da smo za reformu sustava socijalne skrbi dobili zajam Svjetske banke od 31 milijun eura te da nam je švedska Međunarodna agencija za razvoj i suradnju odobrila darovnicu od 1,6 milijuna eura.

– Bilo bi sasvim opravdano postaviti pitanje, iako moram priznati da ne znam kome u ovom trenutku, kamo je, gospodo, nestao taj novac? U što su utrošeni ti silni milijuni eura koje smo dobili za reformu socijalne skrbi, jer za reformu ih zasigurno nismo potrošili – zanimalo je Jerković. HDZ-ov Stjepan Milinković upozorio je vladajuće da pripaze da tek sada ne nastane kaos jer se javlja sve više potrebitih.

– Rekordan je broj nezaposlenih, PDV je porastao, a i ovih novih 80 upravnih vijeća i ravnatelja zasigurno će koštati – kazao je Milinković, a i HDSSB-ov zastupnik Zoran Vinković javio se za ispravak netočnog navoda zastupnice Jerković.

– Uvaženi, mili i dragi gospodine predsjedniče, vaša milost i dobrota i postojeći Poslovnik omogućili su mi da ispravim kolegicu. Ovo sam rekao zbog mogućih novčanih kazni za izrečenu riječ u Saboru pa sam vas zbog toga tako i nazvao. Kao što prošli zakon nije donesen bez konzultacija sa strukom, ni ovaj se ne donosi s konzultacijama. Evo, zahvaljujem dragom i milom predsjedniku, njegova milost i dobrota omogućila mi je to bez novčane kazne – bockao je Vinković predsjednika Sabora Borisa Šprema zbog njegove sinoćnje najave da će zastupnike novčano kažnjavati za svako neprimjereno ponašanje.

– Ovo što ste sad govorili, komentirat ću kada dođe vrijeme, a sad nije vrijeme i ne znam zašto ste to rekli. Očito ste nešto iz konteksta izvadili, ali sve je moguće. Ali nije moguće ovo što ste vi pretpostavili da je moguće, bar ne s moje strane – odgovorio je Šprem Vinkoviću.

Branko Vukšić iz Hrvatskih laburista kazao je da se ovim zakonom neće smanjiti nejednakost, ali se zato pokušava uvesti ustavno načelo solidarnosti i socijalnosti na primjenjiv, pravedan i korisniku dostupan način.

– Kada se iščita ovih 100-tinjak stranica propisa i humanističkih načela, teško je ne primijetiti dobru nakanu pa čak i onu za decentralizaciju. U Hrvatskoj nikada čak ni dotaknutu – tvrdi Vukšić koji je ipak zamjerio što će velika prepreka za dobivanje pomoći biti veličina stana ili vlasništvo nad kućom ili stanom u kojem korisnik ne živi ili vlasništvo registriranog automobila, makar onog koji vrijedi i 300 eura.

– Je li automobil od nekoliko stotina eura luksuz zbog kojeg treba uskratiti pomoć onima kojima je pomoć potrebna, nisam baš siguran. Po pitanju kuće u kojoj se ne stanuje, je li to trošna kuća na Žumberku, straćara u dalmatinskom zaleđu, zašto je pretendent za socijalnu pomoć ne proda? Odgovor bi mogao glasiti: neka trošnu kuću na Žumberku pokuša prodati ministrica Opačić. Predlagatelj zakona propisuje da jednoj osobi može pripasti 35 metara četvornih stana ili kuće. A što će s ostatkom prostora starac u kući na kordunskom selu – zanimalo je Vukšića.

IDS-ov Damir Kajin kazao je kako bi decentralizacijom poslova na lokalnu samoupravu socijali moglo biti bolje. Podsjetio je i na ustrojstvo posla u bivšoj Jugoslaviji, kada je većinu svih poslova, ne samo socijalnih, obavljala lokalna samouprava, pa nam se država najbrže razvijala, dok danas lokalna samouprava "ne može utjecati ni na ponašanje matičara".  Željko Reiner iz HDZ-a zamjerio je uvođenje 80 ili više centara za socijalnu skrb, ili čak 100 koliko neki spominju, te 100-tinjak i novih ravnatelja i uprava, jer to nikako ne može biti racionalizacija.

– To se radi da bi se uhljebilo 300 do 500 ljudi u lokalnim sredinama – zaključio je Reiner.

HDSSB-ov Dinko Burić začuđen je pak kako vladajući olako prelaze preko izrečenih riječi jer su prilikom donošenja postojećeg zakona prigovarali HDZ-ovoj vladi da zakon gura po hitnom postupku bez široke javne rasprave, a sad i sami rade isto. Izbrojio je tako da je prošlo 77 dana od dolaska vladajućih na vlast i oštro ih kritizirao za većinu poteza koje su dosad napravili te ih pozvao da se što prije dogovore i počnu raditi te izvuku Hrvatsku iz krize.

Komentara 1

OB
-obrisani-
13:34 09.03.2012.

Socijalnu skrb, olakšice, povlastice svimka i svakome pa čak i naknade rodiljama su nakaradno i temeljito ukinute još za vrijeme Račanove koalicije, tako da je uz sva ostala sranja (veleizdaje, izdaje, rasprodaje) koja su napravili u tom razdoblju trebalo i treba puno vremena da se sranja isprave. Međutim sa ovima na vlasti stvari mogu samo biti još gore i pogubnije. - A ovoj Jerkovićki bi bilo bolje da šuti, barem dok se ne razjasni kako se to njenom mužu moglo oprostiti plačanje poreza i ostvalih davanja, jer mu posao slabo ide ??? Možda bi najstručnije objašnjenje mogla dati nova šefica Porezne uprave !?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije