Bit ću sretan kada ove godine dobijem certifikat da je Lasinja općina bez mina. Zajedno s time doći će i novi gospodarski i turistički projekti. Nije ugodno kada vidite table s oznakama za opasnost od mina. To ‘otjera’ prolaznike, a kamoli potencijalne ulagače, ali sada više neće biti tako- poručio je načelnik Lasinje Željko Prigorac zadovoljan učinjenim, kao i Planom razminiranja Karlovačke županije za 2015.
Vodeći u Hrvatskoj
Po tome će, osim Lasinje, bez minske opasnosti uskoro biti i Ogulin, a u Karlovačkoj županiji minski sumnjivo područje smanjit će se za 5, 7 četvornih kilometara. Inače, naša je županija među tri vodeće u Hrvatskoj po minski sumnjivom području.
Ukupno je ostao 58,41 četvorni kilometar na području Ogulina te općina Plaški, Josipdol, Rakovica, Barilović, Tounj, Saborsko, Cetingrad, Lasinja, Generalski Stol i Vojnić. Od 1998. u razminiranje je u županiji uloženo 314 milijuna kuna.
– Žao mi je što u 2014. govorimo o problemu mina u deset županija. To utječe ne samo na sigurnost stanovnika, nego i opterećuje gospodarski razvoj. Deset posto ukupnog minski sumnjivog područja u Hrvatskoj je u Karlovačkoj županiji.
Nadam se da ćemo taj postotak u znatnoj mjeri smanjiti. Problem je nedostatak novca, ali ne odustajemo od zacrtanog cilja, Hrvatska bez mina do ožujka 2019. godine - rekao je ravnatelj Hrvatskog centra za razminiranje Dražen Jakopec.
Dodao je da je HCR lani racionalizacijom uštedio 5,3 milijuna kuna koji su usmjereni na razminiranje hrvatskih županija. Napomenuo je i da će iduće godine mine ukloniti sa svih poljoprivrednih površina u osam županija, novcem iz strukturnih fondova EU.
Čisto i uz Koranu i Mrežnicu
U Hrvatskoj je još 557 četvornih kilometara minski sumnjivog prostora na kojem se nalazi više od 64 tisuće različitih neeksplodiranih minskih sredstava.
Zasad su ‘očišćene’ Dubrovačko-neretvanska i Virovitičko-podravska, a 2015. bit će još Brodsko-posavska i Vukovarsko-srijemska. Najavljeno je i da će područje uz rijeku Koranu i Mrežnicu biti čisto za dvije, tri godine.