Rusiju bi na današnjem zasjedanju Vijeću ministara Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS) u Skoplju trebao predstavljati šef diplomacije Sergej Lavrov, što izaziva burne reakcije, a zasjedanje će zbog toga bojkotirati Ukrajina i tri baltičke republike. Bit će to prvi posjet Lavrova nekoj europskoj zemlji, usto i članici NATO-a, otkako je Rusija započela agresiju na Ukrajinu, kršeći jedan od temeljnih postulata na kojem počiva i OESS, čija je temeljna zadaća sprječavati sukobe i pridonositi mirnom rješavanju sporova.
Makedonska vlada odobrila je slijetanje zrakoplova s ruskom delegacijom, koja će imati čak 80 članova, među kojima je i glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova, a onda je privremenu dozvolu za prelet izdala i Bugarska, za razliku od prošle godine, kada zbog zabrane preleta Sjeverne Makedonije, Crne Gore i Bugarske Lavrov nije mogao sletjeti u Beograd. U Skoplje na čelu podjednako brojne delegacije stiže i američki državni tajnik Antony Blinken, ali nije predviđen susret Lavrova i Blinkena. Lavrov je uoči zasjedanja ustvrdio da su neke zapadne zemlje zatražile sastanke s njim u Skoplju, ali nije precizirao o kojim se zemljama radi. Od početka ruske invazije sastanci uživo između ruskih i zapadnih dužnosnika iznimno su rijetki.
OESS, najveća regionalna međunarodna organizacija usmjerena na sigurnost i ljudska prava, koja okuplja 57 zemalja Europe, Sjeverne Amerike i Azije – i koja je godinama bila marginalizirana – sada je ponovno u fokusu, s obzirom na to da je riječ o jednom od rijetkih foruma koji za istim stolom okuplja SAD i Rusiju. Iako nije uspio spriječiti ruski rat protiv Ukrajine, OESS bi mogao imati važnu ulogu nakon rata, osobito pri nadgledanju primirja i provedbi mirovnog sporazuma, jednog dana kad taj sporazum bude dogovoren, što potvrđuju i teške diplomatske bitke i ruske blokade koje su prethodile prijelomnom zasjedanju OESS-a u Skoplju. Naime, Rusija je mjesecima blokirala kandidaturu Estonije, članice NATO-a, za preuzimanje rotirajućeg jednogodišnjeg predsjedanja OESS-om od Sjeverne Makedonije, kojoj mandat istječe u prosincu, iako je mala baltička republika za sve ostale bila prihvatljiva i poželjna.
OESS odluke donosi konsenzusom, a Rusija i u ovoj organizaciji od početka svoje invazije na Ukrajinu često poseže za pravom veta, ne samo kada je riječ o izboru zemlje koja će predsjedati organizacijom, nego i u slučaju izbora njezinih ključnih dužnosnika i dužnosnica. Rusija, kao i njezina saveznica Bjelorusija, koja redovito podržava njezine stavove i odluke, još nije podržala novi mandat njemačke diplomatkinje i glavne tajnice OESS-a Helge Schmid, dovodeći u pitanje normalno funkcioniranje OESS-a u idućem razdoblju. Naposljetku je – i to u posljednji trenutak, neposredno uoči okupljanja u Skoplju – postignut dogovor da umjesto Estonije predsjedanje OESS-om u 2024. preuzme neutralna Malta, što znači da je ruska ucjena i ovog puta bila uspješna.
POVEZANI ČLANCI:
VIDEO: Snježna mečava poharala Ukrajinu: Promet obustavljen, spasilačke službe na terenima
Kako se situacija okreće, uskoro će Grlić Radman opet šaputati poeziju sa Lavrovom.