Hoćete li u Saboru podržati vladu mandatara Sanadera?
- Neću.
Zašto?
- Više je razloga. LS i ja kao zastupnik nismo bili pozvani na razgovore o potpori vladi, iz čega zaključujem da se na našu potporu i ne računa, pa ne vidim razloga da je dajem. Drugi su razlozi povezani uz buduće projekte. Primjerice, priča o smanjenju vlade je pretjerana, u nju se ušlo nepripremljeno, površno i bez jasne strategije jer samo smanjenje vlade ne znači i racionalizaciju uprave. Ili, govori se o nastavku gradnje autoceste, ali ne i što će biti s koridorom Vc ili Podravskom magistralom...
Ocjenjuje se da bi HDZ-ova pobjeda mogla postati Pirova s obzirom na to da nisu uspjeli ugovoriti koaliciju koja bi imala stabilnu većinu. Što mislite, koliko čvrsta može biti vlada u tako fluidnoj situaciji?
- Tzv. knap-situacija je izazovna. Opasno je, zapravo, kad u Saboru imate veliku većinu pa se često ponašate ležerno, a ponekad i bahato, što se nerijetko znalo događati i nama. Moramo pričekati da vidimo što će se događati, ali iz onoga što čujem zaključujem da se daju nerazumna obećanja koja neće biti moguće ispuniti.
Mislite li da se Sanaderu također može dogoditi da postane žrtva svojih obećanja?
- Bivša se koalicija uvjerila što znači davati nerealna obećanja, a to bi se vrlo lako moglo dogoditi i Ivi Sanaderu.
Što kažete na to da HDZ ostavlja u Saboru jednog od svojih najiskusnijih parlamentaraca Vladimira Šeksa i ima li to veze s time što HDZ ima tanku većinu pa će im njegova vještina biti važna?
- Apsolutno, ali mislim da im ta odluka nije dobra. Vladimiru Šeksu to je nagrada, ali za HDZ će biti hendikep ako im Šeks bude predsjednik Sabora. Na tome će mjestu izgubiti manevarski prostor za obavljanje pregovaračkih poslova s drugim strankama. Dužnost predsjednika parlamenta podrazumijeva drugu vrstu ponašanja od one koja je prihvatljiva za predsjednika Kluba zastupnika. U parlamentu će, inače, biti vrlo zanimljivo, jer će u njemu sjediti puno iskusnih zastupnika, posebno u oporbi koja će biti i vrlo motivirana.
Možete li, kao donedavni partner premijera Račana, procijeniti kakve su Sanaderove šanse da bude uspješniji od njega?
- Ja o Račanu mislim puno bolje nego što je on sam mislio da ja mislim o njemu. Naša je koalicija bila prvo hrvatsko iskustvo te vrste i, nažalost, nije se shvatilo da je koalicija više od kadrovske križaljke. Sanaderova je prednost možda upravo o nestabilnoj potpori koju ima u Saboru i što će ljude tjerati da budu odgovorni.
Kao realan političar ne bježite od toga da je liberalna scena danas na koljenima.
- Izbori su pokazali da je liberalna, građanska opcija najveći gubitnik. Jedino je HNS, kao stranka liberalne provenijencije, nešto bolje prošao jer su im se prelili glasovi koje smo mi ostali izgubili zbog dezorijentiranosti. Zato je HNS-ov uspjeh na neki način prelijevanje iz šupljega u prazno. Liberalna se opcija mora spasiti i moramo razgovarati o tome, jer smo odgovorni i prema ideji, a ne samo prema osobnim taštinama. Svjestan sam da taj posao neće biti jednostavan. Ja se ne stidim svoje odluke iz "97. kad smo napustili HSLS i osnovali LS, ali ako ni 2000. ni 2003. građani nisu prepoznali motive te disolucije, onda nije problem u građanima nego u nama. Ne vjerujem da su građani 2003. manje liberalni nego "92. ili "93.
Je li kasno za projekt jačanja liberalne opcije i eventualno ujedinjenje stranaka s obzirom na to da bi se trebali ujediniti ljudi koji su se razišli tijekom svog političkog djelovanja?
- Nulta je premisa uspjeha tog projekta da se privatnost mora suspendirati.
Kako ste doživjeli prijedlog Dražena Budiše Velikom vijeću da donese odluku kojom bi se praktično zabranilo ujedinjavanje HSLS-a s drugim strankama?
- To je zagriženost i nepolitičko ponašanje. Reakcije u LS-u uglavnom su pozitivne.
Kako na to gleda predsjednik LS-a Ivo Banac?
- To je stvar koju ćemo morati razmotriti na stranačkim tijelima, ali čini mi se da se ne protivi tome. Toj temi treba pristupiti otvoreno i kroz dijalog, bez apriornih projekcija, zabranjivanja i dociranja. Ja sam tom idejom izašao u javnost svjesno, želeći namjerno isprovocirati da se o tome počne misliti i neću od toga odustati.
Ako ne bude minimalne suglasnosti o budućnosti liberalne opcije, što će se dogoditi s liberalizmom u Hrvatskoj?
- Bojim se da će biti osuđen na lagano umiranje.
Mladenka Šarić