U Hrvatsku je jučer stiglo prvih 1800 doza lijeka protiv COVID-a. Dr. sc. Ivan Puljiz, predstojnik Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević", u Studiju 4 rekao je da je u pitanju koktel Ronapreve koji je kombinacija dvaju monoklonskih antitijela koji se već primjenjuje u nekim zemljama. To su lijekovi koji su sintetizirani od jedne imunosne stanice i tim lijekom se zapravo u organizam unose gotova protutijela. Lijek djeluje tako da se veže na proteine šiljka virusa i sprečava ulazak virusa u stanicu. Što se ranije daje, njegova je učinkovitost bolja. Koktel se daje u obliku intravenske infuzije tijekom sat vremena i potreban je bolnički nadzor nad pacijentima tijekom primjene lijeka radi moguće reakcije, objasnio je.
– To je Ronapreve koji je kombinacija dvaju monoklonskih antitijela koji se već primjenjuje u nekim zemljama. Uz njega je Europska agencija za lijekove odobrila još četiri koktela – kazao je.
– To su lijekovi koji su sintetizirani od jedne imunosne stanice i tim lijekom se zapravo u organizam unose gotova protutijela. Lijek djeluje tako da se veže na proteine šiljka virusa i sprečava ulazak virusa u stanicu. Monoklonska protutijela su učinkovita ako se daju na početku bolesti. Prema smjernicama daju se u prvih 7 dana bolesti, ali njihova je učinkovitost to veća što se prije daju. Što se ranije daje, njegova je učinkovitost bolja. Koktel se daje u obliku intravenske infuzije tijekom sat vremena i potreban je bolnički nadzor nad pacijentima tijekom primjene lijeka radi moguće reakcije – objasnio je dr. Puljiz dodavši da je lijek indiciran kod osoba za koje se očekuje da će razviti teži oblik bolesti – imunokompromitiranih osoba svih dobnih skupina, kroničnih bolesnika, pretilih osoba, starijih osoba. Kaže kako se u sljedećim mjesecima očekuje i pojava lijekova u obliku tableta.
– Lijek će na neki način rasteretiti bojnički sustav. Jako je važno da se takvi pacijenti na vrijeme prepoznaju, tu će biti bitna suradnja s obiteljskim liječnicima. Takvi pacijenti neće nužno zahtijevati bolničko liječenje, liječit će se u dnevnoj bolnici. Ti su lijekovi relativno skupi, jedan stoji oko 15 tisuća kuna, tako da će bolničko povjerenstvo na razini bolnica, klinika odlučivati o tome tko će dobiti lijek – kaže dr. Puljiz.
– Istraživanja su pokazala da je lijek nešto slabiji kod delta-varijante jer su ta antitijela sintetizirana prije njegove pojave. Ostaje i pitanje kakva će biti učinkovitost lijeka na omikron, hoće li trebati nešto mijenjati u tim antitijelima ili neće. No, nama je važno, dok prevladava delta-varijanta, da detektiramo takve ljude i napravimo raspodjelu lijeka svim bolničkim centrima u RH – poručio je predstojnik Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević".
Kako jos kovid znanstvenici nisu dosli na ideju da preventivno neskodljivo eliminiramo pola populacije,pa da virusu smanjimo mogucnost sirenja. Trebalo bi o tome razmisliti ,stožer neka donese odluku da svako domaćinstvo od dva člana mora se smanjiti za jednog,oni od tri za dva i njihova ce zrtva velika ali je nuzna,a svi ostali moraju smanjiti broj članova za 50%..naredna dva tjedna su kljucna.