– Dobar dan. Nudimo vam Farmalove lijekove. Ako ih budete propisivali svojim pacijentima, Farmal će vam se odužiti. Možete dobiti vrijednosne bonove, putovanja o trošku Farmala te neke druge darove u vrijednosti od pet do 10 posto propisanih Farmalovih lijekova...
Najveća optužnica
Gore navedene rečenice vjerojatno su koristili predstavnici Farmala pokušavajući liječnike opće prakse diljem Hrvatske nagovoriti na suradnju. A ta “suradnja”, nakon jednogodišnje istrage, rezultirala je najvećom optužnicom u povijesti hrvatskog pravosuđa. Jer zbog zloporabe položaja, primanja i davanja mita USKOK je optužio 364 liječnika i ljekarnika te Farmal. Ako se izuzme 20-ak optuženika povezanih s Farmalom, predvođenih Draženom Dedijem, bivšim predsjednikom uprave Farmala, svi su ostali na optuženičkoj klupi liječnici i ljekarnici. Iako se iz liječničkih redova nakon podizanja optužnice, koja broji oko 800 stranica, moglo čuti da su razapeti na stup srama jer su oni samo radili ono što rade i svi drugi – uzimali sitne darove za propisivanje lijekova koji nisu nužno lošiji od lijekova drugih proizvođača – ipak proizlazi da je Farmal radi ostvarenja svog cilja – bolje prodaje lijekova – nudio vrlo konkretne stvari.
Poput, primjerice, plaćanja privatnih putovanja diljem svijeta pa se jedan liječnik iz Zagorja tereti da je na račun Farmala sa suprugom turistički putovao u Budimpeštu, što je Farmal platio oko 2500 kuna. Osim u Budimpeštu, na trošak Farmala spomenuti liječnik i njegova supruga putovali su i u Indiju i Nepal (oko 8000 kuna), Kapadociju i Malu Aziju (oko 9000 kuna), a plaćen im je i trošak putovanja na Kubu (oko 2500 kuna). Spomenuti liječnik nije jedini koji je tako koristio Farmal jer je jedna zagrebačka liječnica tražila da Farmal njoj i njezinu suprugu plati putovanje u Jordan (oko 11.000 kuna), zatim je tu liječnik kojem je Farmal platio putovanje u Hong Kong (oko 15.000 kuna). Manje egzotična putovanja koja je Farmal pojedinim liječnicima plaćao bila su turistička putovanja u Budimpeštu, Beč, Veronu, Toskanu, Tunis, a barem tridesetorici liječnika plaćeno je i putovanje u Istanbul, u sklopu kojeg je razgledavana i tvornica lijekova, što je po osobi stajalo oko 7000 kuna. No svakako najzanimljivije putovanje koje je Farmal platio, također barem za 20 optuženih liječnika, bilo je ono u Trilj koje je s raftingom stajalo malo manje od 2000 kuna po osobi.
Uplate na račun
Neki od liječnika preferirali su i vrijednosne bonove raznih robnih kuća, u rasponu od 1000 do nekoliko desetaka tisuća kuna, dok je drugima draža bila gotovina koja im je uplaćivana na račun. Neki su tražili da se gotovina, po nekoliko tisuća kuna, uplaćuje kao neka vrsta stipendije njihovoj djeci, a jedna riječka liječnica tražila je od Farmala da pokrije troškove tečaja engleskog jezika u Londonu za njezina sina (oko 14.000 kuna). Među optuženim liječnicima bilo je i onih koji su Farmalovu ponudu odlučili iskoristiti za rješavanje nekih prozaičnijih stvari pa je tako jedna liječnica s Malog Lošinja zatražila da joj Farmal nabavi klima-uređaj, druga s Raba zatražila je i dobila kompjutore (oko 14.000 kuna), neki su se zadovoljavali radnim stolcima, dok je jedna liječnica zatražila i dobila – glačalo. Osim toga optuženim liječnicima u aferi Hipokrat Farmal je kupovao i plaćao hladnjake, PVC stolariju, plazme...
Neki od liječnika od Farmala su tražili i konkretnije stvari koje im mogu koristiti u poslu pa je zagrebačkoj liječnici Farmal platio tečaj akupunkture (oko 9000 kuna), liječnici iz Kaštela tečaj ultrazvuka dojke (oko 10.000 kuna), dok se jedna splitska liječnica zadovoljila plaćanjem troškova statističke obrade podataka za doktorat (oko 2000 kuna).
A kako meni nitko ništa ne ponudi. Od mene samo traže.