– Pod krinkom stečaja nad Elektroosijekom provodi se likvidacija tvrtke radi otimačine vrijednog zemljišta – stoji u prijavi ogorčenog Tihomira Pandžića Uskoku i Županijskom državnom odvjetništvu, od kojih je zatražio nadzor nad stečajnim postupkom.
Unatoč činjenici da su potraživanja vjerovnika 2,5 milijuna kuna, zemljište nekadašnje tvrtke, upozorava taj većinski vlasnik, 29. svibnja ide na javnu dražbu i to po početnoj cijeni od 14 milijuna kuna, koliko je procijenio ovlašteni sudski vještak kojeg je angažirao stečajni upravitelj Šimo Bošnjak. T. Pandžić, pak, sam je platio drugog vještaka koji je zemljište u Divaltovoj ulici procijenio na dvostruku vrijednost, na 28 milijuna kuna!
– Meni kao većinskom vlasniku poduzeća već 15 godina cilj je sačuvati i stvarati nova radna mjesta. Sada stečajni upravitelj Šimo Bošnjak ne želi izvršiti parcijalizaciju zemljišta i na taj način podmiriti potraživanja vjerovnika, nego ima namjeru Elektroosijek prodati u cijelosti ispod tržišnih vrijednosti – proziva T. Pandžić.
Kako objašnjava, Elektroosijek je otišao u stečaj zbog potraživanja banke u visini od 460.000 kuna za sudske troškove. Naime, napisao je to i Uskoku, spor između Elektroosijeka i banke nastao je zbog kredita za ratne štete u iznosu od 1.450.000,00 DEM koji, tvrdi, nikada nije doznačen na račun Elektroosijeka. Banka je tražila novce, oni je tužili, no spor su izgubili.
– Nije mi jasno čemu tolika žurba stečajnog upravitelja s prodajom, s obzirom na to da Visoki trgovački sud još nije riješio našu žalbu na cijeli slučaj. Držim da se stečajni postupak ne provodi na zakonit način, da se ne biraju sredstva i ne razmišlja o kolateralnim žrtvama, o 44 radnika koji će završiti na ulici – zaključuje Pandžić.
Stečajni upravitelj uzvraća da u postupku nema ničeg spornog.
– Nekretnina je procijenjena po stalnom sudskom vještaku za navedeni iznos i to je početna cijena. S obzirom na to da je nekretnina opterećena hipotekama, prodaja će se obavljati na Trgovačkom sudu u Osijeku sukladno Stečajnom zakonu. Dakle, nekretninu ne prodaje stečajni upravitelj – kaže Bošnjak i dodaje da je u zakupu predmetne nekretnine bila tvrtka Elektrodus d.o.o., koja nije uredno podmirivala svoje obveze temeljem zaključenog ugovora.
Zakup nije platila ni nakon više opomena, te je isti otkazan. Također, naglašava, nije točno da se protivio parcelizaciji zemljišta već je on bio taj koji ju je predlagao. Međutim, ona se nije mogla provesti jer dio objekata nije legaliziran. Vlasnici Elektroosijeka su Valeo sa 55,8 posto, Panturist 14.10 posto, HFP 20,1 posto te MIORH sa 8,9 posto udjela.
sad će, kao u Jadrankamenu, on odlučivati tko i što će biti stečejni