Posljednji Linićev intervju otkrio je da i u Vladi postoje različiti stavovi o promjeni Zakona o radu i daljnjoj liberalizaciji otpuštanja. U prosincu je taj zakon privremeno povučen iz procedure te je njegovo donošenje prebačeno na siječanj. Sindikati su se digli na noge zbog slobodnije regulacije prekovremenih sati i zapošljavanja preko agencija, a najavljena promjena predviđa i jednostavnije otkaze radnicima koji su iskazani kao tehnološki višak ili uključivanje bolovanja u razdoblje otkaznog roka.
– Mislim da nisu potrebne bitne intervencije u Zakon o radu kad je u pitanju mogućnost otpuštanja. Od početka krize dosad je, prema nekim računicama, broj zaposlenih smanjen za 188.000 – kazao je Linić u intervjuu za Slobodnu Dalmaciju, zacijelo bez prethodnih konzultacija s resornim ministrom rada Mirandom Mrsićem koji se suzdržao od komentara na izjave stranačkog kolege. Mrsić ne želi govoriti ni o detaljima zakonskih promjena “dok god traje proces konzultacija”. Sindikalac Mladen Novosel kaže da s njima nitko nije kontaktirao dulje od mjesec dana pa ne zna s kim se to ministar konzultira.
– Posve je neprihvatljivo da radnici koje tvrtke angažiraju preko agencije imaju manju plaću od njihovih radnika a na istim su poslovima. Zakon o povremenom i privremenom zapošljavanju potpuno odbacujemo, a o Zakonu o radu spremni smo pregovarati, no od Vlade nismo dobili odgovor – tvrdi Novosel.
Sindikati su, inače, započeli pripreme za generalni štrajk koji će biti njihov odgovor na daljnje Vladine poteze.
>>'Radnici kojima je zabranjen ulaz dobit će otkaz'
novi zakon o radu je katastrofalan za radnika.raditi za kupone do 67.godine života...nema šanse.nisam u ničijem sindikatu,ali pristupit ću bilo kojem sindikatu-na prosvjedima.ako trebam popit batine od policije za pravu stvar,prihvaćam.