POLITIKA

Ljubica Lalić: 16 godina politike potpuni je gubitak

obz-lalic-txt.jpg
import
07.07.2006.
u 13:15

Vjerojatno nema čovjeka koji barem jednom nije poželio vratiti vrijeme kako bi sebe i druge poštedio neke loše odluke, tvrdog stava ili grube riječi. Jutro je pametnije od večeri, učili su nas roditelji da je pametnije suzdržati se i odvagnuti riječi i odluke, pogotovu one što utječu na živote drugih ljudi. Koliko na to misle političari kad uzvraćaju udarac protivniku? Kaju li se zbog nekih odluka, replika, uvreda...?

Što bi danas učinili drukčije da mogu pokrenuti kazaljke unatrag? Neki bi se suzdržali od uvreda koje su ispaljivali, liberali bi pokušali spriječiti raskol stranke, neki ne bi ni ulazili u politiku, neki bi bili žešći prema prethodnicima u ministarskim foteljama, neki ne bi ustuknuli pred kriminalom na koji su naišli...

Opće dobro
Među hrvatskim političarima koji se na javnoj sceni nadmeću već 16 godina podosta je onih koji su se razočarali u politiku kad su shvatili da je djelovanje za opće dobro u pragmatičnoj svakodnevici svedeno na kompromise i prikriveno trgovanje. "Iz politike ću izaći razočarana", priznaje haesesovka Ljubica Lalić. "Mnoge ideje za opće dobro ostaju neostvarene. Nastojiš ostati čist, a na kraju odlaziš uprljan. Obitelj ti je stalno na udaru. Mojih 16 godina u politici izgubljen je dio života", kaže zastupnica koja se u dugoj karijeri na udaru medija našla samo jednom, kad se doznalo da je kupila stan u Zagrebu, ali je nastavila još neko vrijeme živjeti u saborskoj garsonijeri.

Iako nije željela da zbog nje trpi proračun, nije se preselila jer je stan bio nenamješten, a ona nije imala dosta novca za pokućstvo. U stanu je bio samo jedan krevet na kojemu je spavala njezina nećakinja. "Da sam znala što me čeka, vjerojatno nikad ne bih ni kupila taj stan. Ovako ću zauvijek nositi taj ožiljak", kaže Ljubica Lalić.

SDP-ov zastupnik Slavko Linić nebrojeno je puta, a jednom i istražnom povjerenstvu, morao objašnjavati zašto se kao potpredsjednik Vlade borio da se riječkom brodogradilištu "Viktor Lenac" pomogne državnim jamstvima. Politička cijena koju je platio za to on, ali i njegova stranka, bila je visoka. Nije bilo protivnika koji ga nije prozvao. "To je moj najveći promašaj", kaže danas Linić, ali ističe da "Lencu" nije pomagao zbog Damira Vrhovnika, nego zbog studija financijskih institucija vezanih uz Svjetsku banku koje su tvrdile da to ima smisla.

Privatni biznis
Ideesovac Damir Kajin kaje se što je ušao u politiku jer, kaže, kad vidi prijatelje koji su u privatnom biznisu stekli novac i društveni status, čini mu se da on radi jalov posao. "Živimo u materijalnom svijetu. Nas se zastupnike često proziva zbog privilegija, a zapravo smo na kraju ljestvice po moći i utjecaju", kaže Kajin. Njega, inače, u sabornici zna obuzeti strast, zbog čega je ispalio i neke uvrede na račun kolega. "Smeće jedno! Glupane!", riječi su koje je uputio kolegama iz pravaških klupa. Danas mu je, priznaje, žao zbog tih uvredljivih tonova.

Bivši SDP-ov ministar kulture Antun Vujić, pak, drži da je pogriješio što nije žešće prozivao svog prethodnika, a i nasljednika, HDZ-ova ministra Božu Biškupića. Biškupić je, kaže, ostavio 7-8 milijuna kuna duga jer nisu uplaćivani doprinosi samostalnim umjetnicima, a u posljednjem danu svog prvog mandata ugovorio je tri filma na račun Ministarstva kulture. "Je li to fer ponašanje? A ja sam ga štedio", žali Vujić.

Prijatelji Andrije Hebranga u HDZ-u smatraju da bi on, a ne Stipe Mesić, danas bio predsjednik države da nije pogriješio podnoseći ostavku na dužnost ministra obrane i potpredsjednika stranke 1998. godine. Hebrang objašnjava da je mislio kako ne može probiti lobi koji su izgradili oni što su zloupotrebljavali dužnost i isisavali novac iz MORH-a. Neki od tadašnjih obrambenih dužnosnika danas vade taj novac iz čarapa i postaju veliki poduzetnici, kaže Hebrang. To što je kao ministar zdravstva otišao na operaciju u inozemstvo ne doživljava kao politički autogol.

Oni koji su mislili da se Vesna Pusić kaje zbog nepotpisivanja Deklaracije o Domovinskom ratu i stavova o Hrvatskoj kao agresoru na BiH prevarili su se. "U stavovima nisam griješila. Nekima se nisu sviđali, ali iz moje perspektive, nisam bila u krivu", kaže V. Pusić. Promašajima drži krive procjene, kad je poklonila povjerenje ljudima koji to, poput svojedobne HNS-ove zvijezde Mislava Žagara, nisu zavrijedili.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije