Vještina izrade predmeta od rogoza, ražene slame i suhog kukuruznog lišća u Kamenici i Višnjici dobila je status nematerijalnog kulturnog dobra, sedam godina nakon što je pokrenuta inicijativa.
U tim selima u Varaždinskoj županiji sačuvali su tu vještinu do današnjih dana, pa se još uvijek izrađuju logožari, korpice i cekeri koji su se koristili u svakodnevnom životu i bili izvor zarade brojnim obiteljima. Inicijativu za zaštitu pokrenula je Osnovna škola Ivana Rangera iz Kamenice, u kojoj postoji učenička zadruga Korpica.
- Proglašavanje nematerijalnim kulturnim dobrom dijela naše baštine veliko je priznanje svima koji njeguju ovaj autohtoni oblik rada koji se, uz korištenje tradicijskih alata, zadržao do danas u svom izvornom obliku. Ovaj status omogućit će da i dalje radimo na očuvanju i usavršavanju izrade predmeta od rogoza, ražene slame i suhog kukuruznog lišća - rekla je Mirjana Posavec, ravnateljica škole koja je dobila status nositelja te vještine.
Grad Lepoglava tako, uz lepoglavsku čipku, ima još jedno nematerijalno kulturno dobro. Čipka je uvrštena i na popis UNESCO-ve svjetske liste nematerijalne kulturne baštine. Tradicijske vještine izrade predmeta od rogoza (vrste močvarne trave), ražene slame i suhoga kukuruznog lišća ili komušine, tehnikama pletenja i tehnikom spiralnim strukovima sačuvane su u Kamenici i Višnjici, selima lepoglavskoga kraja, tik uz državnu granicu sa Slovenijom.
- Ove vještine nastale su dijelom iz potrebe seljaka da sami izrade uporabne predmete od biljnoga materijala iz neposredne okolice (rogoz, ražena slama i komušina). Dijelom su ove vještine nastale i opstale kao nastojanje da se ekonomskim i kulturnim politikama kroz organizirano kućno rukotvorstvo, omogućavanjem dodatne zarade, od kraja 19. stoljeća do danas spriječe migracije seljačkoga stanovništva lepoglavskoga kraja. Novija je vještina izrade cekera u Višnjici, u kojoj su nakon Drugoga svjetskog rata, 1950-ih godina domaćim ženama, žene iz Međimurja održale tečaj pletenja i izrade cekera - navodi se u opisu te vještine. Logožar je torba izrađena od prirodnog materijala, rogoza koji je ekološki, antialergijski i dobar toplinski izolator. Bez problema se, vele, s njime može u šoping, pa i prošetati po gradskoj ili seoskoj “špici”.
Na slici nisu logožari. To su cekeri.