Neispravne lampice i suhe iglice i grane božićnih jelki bile su dovoljne da se ovogodišnji Božić za dvije obitelji iz Slavonskog Broda u trenutku pretvore u noćnu moru.
Požar zahvatio zavjese
U samo tri dana čak su dva bora planula zapalivši se od iskri koje su prouzročili neispravne žarulje, a požari su se proširili na ostatak sobe. – Upravo smo ručali u kuhinji kada smo vidjeli da se iz dnevne sobe širi gusti dim. Nesnosno je smrdjelo, a u samo nekoliko trenutaka, koliko nam je trebalo da shvatimo kako se jela pretvorila u buktinju, vatra je već zahvatila zavjese i obližnji ormar. Suprug je isključio lampice iz struje, počeli smo sve zalijevati vodom, ali već je bilo kasno. Dobar dio namještaja je uništen, a zidovi su crni kao da smo pod njima spaljivali automobilske gume – kaže Marijana Vuzić iz Slavonskog Broda, kojoj se jelka zapalila na sam Božić.
Kako kaže, sreća je u nesreći da su bili kod kuće, jer su planirali nakon ručka otići u posjet rodbini, a svjećice na boru uvijek ostavljaju upaljene. Božićne jele potencijalna su opasnost od požara, a rizik se povećava svakim danom stajanja drveta u kući. Zbog topla zraka većina jela, pogotovo one koje se ne nalaze s korijenom u loncu, već su odrezane i postavljene na stalak, brzo se suše, a njihove iglice postaju zapaljive poput šibica.
– Šteta nastala u jednom od domaćinstava u kojima se zapalilo božićno drvce iznosi oko 15.000 kuna. Na sreću nitko nije ozlijeđen, a ukućani su ugasili požar do dolaska vatrogasaca. Pokazalo se da je vatra uzrokovana neispravnim instalacijama na svjetlima koja su bila na drvcu – kaže Antun Jakobović iz brodsko-posavske Policijske uprave.
Voda u posudi “pali”
Vatrogasci upozoravaju na oprez i ističu nekoliko osnovnih sigurnosnih pravila kako Božić ne bi pamtili po požaru. – Pri kupnji birajte samo svježa, zelena drvca koja ćete prepoznati po tome što im je jako teško otkinuti iglice s grane. Kada ga donesete kući, postavite ga u stalak, ali prije toga skinite koru s donjih desetak centimetara drveta i postavite ga tako da je uronjeno u posudu s vodom. Toplina će drvce brzo osušiti, ali zato vodu nadolijevajte svakodnevno jer što je više vode u posudi, manja je vjerojatnost zapaljenja – kažu vatrogasci napominjući da kada iglice počnu pretjerano otpadati, izbacite drvo iz kuće, bilo vrijeme za to ili ne.
– Većina ljudi jele sklanja na blagdan Sveta tri kralja, no ako se drvce potpuno osušilo predstavlja veliku opasnost od požara, pogotovo ako je ukrašeno svjetlima koja se zagrijavaju – kažu vatrogasci.
++++++ B E W A R E OFF C H I N A P R O D U C T S++++++ kinezi nas ubijaju losim proizvodima a nama je bitno samo da se lova okrene nikakve provjere kvalitet ni niceg ni niceg divlje deklaracije di su sluzbe za provjeru kvalitete i sigurnost upotrebe