Emmanuel Macron je u ponedjeljak u Parizu rekao da želi uvesti "francuski model okončanja života" kao odgovor na nedavni panel građana koji je glasao za legalizaciju eutanazije, no francuski predsjednik se ni na što nije obvezao.
Eutanazija je čin namjernog prekidanja nečijeg života pod medicinskim nadzorom kako bi se okončala bol i patnja. To osjetljivo pitanje se u svijetu različito regulira.
Macron je pozvao vladu i članove parlamenta iz različitih klubova da napišu prijedlog za moguće načine okončanja života. Ništa nije specifično obećao i nejasno je što to znači za kontroverzno pitanje eutanazije. Zaključci panela građana imaju služiti kao početna točka rasprava.
Aktivna eutanazija, koja uključuje davanje smrtonosnog sredstva nekoj osobi, zabranjena je u Francuskoj. Pasivna eutanazija, koja podrazumijeva gašenje uređaja koji osobu održavaju na životu, i neizravna eutanazija, pri kojoj snažni lijekovi umanjuju bol i ubrzavaju umiranje, dozvoljene su.
Francusko etičko vijeće je prošle jeseni predložilo etičan oblik aktivne eutanazije pod strogim uvjetima. Pristup eutanaziji, prema prijedlogu vijeća, trebao bi se dozvoliti smrtno bolesnim odraslim osobama s fizičkim ili psihološkim poteškoćama koje se ne daju umanjiti. Njihova bolest mora biti opasna po život i u srednjem stadiju.
Zdravstveni radnici, reklo je vijeće, zadržali bi pravo da odbiju dati smrtonosno sredstvo, ali moraju uputiti pacijenta nekom drugom. Francusko je društvo podijeljeno glede tog pitanja.
Macron je također najavio desetogodišnji plan za palijativnu skrb u ponedjeljak, kojim bi se osigurao određeni broj kreveta za takvu vrstu skrbi u svakoj pokrajini.
Dajte nam da radimo do 70te kao sto je vec slucaj u Danskoj i mogucnost eutanazije od 70te na dalje. Tako u najboljem slucaju mozemo sa robovske stolice nakon gableca uskociti u eutanazijsku stolicu prema slobodi. MATRIX u svom svojem svijetlu!