ekskluzivno doznajemo

Mađari traže od Bruxellesa da privole Janaf da snizi tarife za transport nafte

EU
19.12.2022.
u 20:04

Oni bi htjeli što jeftinije dobiti transport nafte i preko Janafa, ali treba se uzeti u obzir cijla situacija i osigurati “level playing field” - kaže ministar Davor Filipović

Na zahtjev Mađarske, države članice Europske unije na današnjem su sastanku Vijeća za energetiku pod točkom “razno” raspravljale i o - Jadranskom naftovodu (Janaf). Mađari pokušavaju od Janafa i Hrvatske dobiti što povoljnije tranzitne tarife za prijevoz ruske nafte, što im je važno ako se odluče tu naftu u većim količinama uvoziti preko luke Omišalj i Janafa. No, Janaf im je, uz podršku hrvatske vlade, ponudio skuplje tarife. I danas su Mađari na sastanku u Bruxellesu zatražili da Europska komisija propiše tranzitne tarife Janafa, što je pomalo neobično i s obzirom na konstantne napade na Europsku komisiju iz Budimpešte, ali i s obzirom da Janaf samostalno može odlučivati o tarifama.

Mađarska, podsjetimo, ima obilno izuzeće od embarga na na rusku naftu, izglasanog prije šest mjeseci, koji se počeo primijenjivati 5. prosinca. Mađarsko izuzeće znači da im ruska nafta nastavlja stizati kroz Družbu, a u slučaju kvara ili razaranja tog naftovoda, koji ide preko Ukrajine, dozvoljeno im je rusku naftu uvoziti i pomorskim putem: tankerima do Omišlja, pa Janafom do Mađarske. Tu opciju Mađari manje koriste, ali masovna ruska razaranja ukrajinske infrastrukture diljem Ukrajine tjera Budimpeštu i na intenzivnije razmišljanje o toj B-varijanti. No, Hrvatska i ostatak EU u lipanjskom, šestom paketu sankcija protiv Rusije (u kojemu je izglasan naftni embargo) ugradili su odredbu koja dopušta da se tarife za transport nafte iskoriste za postizanje tzv. “level playing field”-a, ravnopravnih uvjeta za sve konkurente na tržištu. O tome smo pisali čim je naftni embargo izglasan, početkom lipnja. 

U ovom konkretnom slučaju to znači da, ako Mađarska preko Janafa želi transportirati puno jeftiniju rusku naftu koja je za ostatak EU nedostupna jer je pod embargom, onda se razlika u cijeni nafte koju plaćaju Mađari i cijeni koju plaća većina ostalih u EU može izbalansirati skupljim tarifama za transport takve ruske nafte do Mađarske. 

Ministra Davora Filipovića pitali smo večeras u Bruxellesu što se događalo u raspravi iza zatvorenih vrata pod tom točkom “razno” o Janafu.

- Tu je raspravu potaknuo mađarski ministar Peter Szijjarto. Rekao je kako bi bilo dobro da se uloži u proširenje kapaciteta Janafa i od Europske komisije tražio da oni propišu kolike bi to trebale biti tarife za transport nafte preko Janafa. Ja sam naglasio da Janaf s postojećim kapacitetima može zadovoljitii sve mađarske potrebe. Trenutni kapacitet Janafa prema Mađarskoj je 11,4 milijuna tona nafte, a rafinerija u Mađarskoj ima kapacitet prerade 8,1 milijuna tona. Mi smo spremni biti partner, osigurati dovoljne količine nafte i za Mađarsku i za Slovačku. S time da treba poštovati “level playing field”, osigurati razinu konkurencije koja je poštena u svim državama članicama. Svi znamo da mađarska preko Družbe dobiva i količinski i cjenovno povoljnije rusku naftu. Oni bi htjeli što jeftinije dobiti transport nafte i preko Janafa, ali treba se uzeti u obzir cijla situacija i osigurati “level playing field” - rekao je ministar Filipović. Prema njegovim podacima, u Mađarsku je preko Janafa ove godine transportirano nešto manje od milijun tona nafte, a Janaf zapravo može u potpunosti zamijeniti količine koje Mađarska dobiva kroz naftovod Družbu. 

Ključne riječi

Komentara 27

PR
Propitivač
20:29 19.12.2022.

Godinama nas pljačkaju kroz Inu a sad se bahate kao UK nekada. Pozivaju se na pravila samo kad to njima odgovara.

KO
koraknaprijed
20:13 19.12.2022.

Neka nađu jeftiniji privoz nafte ,problem riješen. Slobodno tržište

Avatar Svračak
Svračak
20:15 19.12.2022.

Preko nas bi jeftino transportirali a nama skupo prodavali!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije