Imat ćemo brojne benefite od eksploatacije nafte i plina u Jadranu, istaknuo je ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak na radionici „Iskorištavanje nafte i plina iz podmorja: koristi, prijetnje i izazovi“ koju su na splitskom Ekonomskom fakultetu organizirali Sveučilište u Splitu i neovisna međunarodna udruga The International Emergency Management Society (TIEMS).
- Prvi benefit je investicijski, a drugi što nema budućnosti u Hrvatskoj bez intenzivne industrije i novih energenata. Rafinerija, Petrokemija, fakulteti, srednje škole, 10-ak tisuća radnih mjesta vezanih struka ovisi o tome. Neka smo, na žalost izgubili, npr. u Diokiju zbog cijene energenata... Izgubit ćemo sve, ako ne damo sami sebi šansu. Zašto ne bismo bili najbolji i postavili najbolje ekološke standarde – rekao je Vrdoljak i naglasio da će u projekt uključiti stručnjake i javnost.
- Iskoristimo želju Vlade za istraživanje i eksploataciju nafte kako bi razvili efikasan sustav zaštite jer, ako mi nećemo bušiti Jadran, Albanci i Crnogorci hoće. Manji je problem ako do izlijevanja nafte dođe na srednjem Jadranu nego u Albaniji i Crnoj Gori – rekao je dr. Alen Soldo, prorektor Sveučilišta u Splitu i predsjednik sveučilišnog Povjerenstva za suradnju s Agencijom za ugljikovodike.
Tijekom rasprave dr. Neven Šerić s Ekonomskog fakulteta u Splitu rekao je kako nitko normalan neće doći bušiti Jadran jer je cijena najma platforme previsoka, čemu se Vrdoljak žestoko usprotivio.
- Odakle vam pravo to reći, vaš je resor turizam?! Imam najmanje znanja od svih vas, ali postoje stručnjaci, znanje se mora uvažiti – rekao je Vrdoljak koji kaže da se javnost protivi Ombli, Plominu te bušenju Jadrana, ali, ne smijemo propustiti šansu, a struku treba uvažiti.
- Novac je uvijek važan, bilo da ga zarađujemo, bilo da ga gubimo zbog nastalih šteta. Budite pametni i zadržite kontrolu, ako krenete u taj posao. To je jedini recept uspjeha – poručio je predsjednik međunarodne udruge za upravljanje u kriznim situacijama, norveški stručnjak Magne Ognedal. Najveća opasnost potječe od diktata naftnih kompanija, upozorio je Alen Grabner iz norveške tvrtke Seadrill.
Na dvodnevnoj konferenciji koja se održava na Ekonomskom fakultetu u Splitu sudjeluju brojni stručnjaci iz zemlje i inozemstva.
>> 'Nismo ni za ni protiv, ali nismo zadovoljni sadašnjom zaštitom Jadrana'
Svi su pametni,strucnjaci, naucnici, skolovani na svjetskom nivou ,, ,pamet im curi i iz usiju,,,,,od njihove pameti i pametnih poteza pola hrvatske skoro se iselilo trbuhom za kruhom,,,