Samo desetak dana nakon teškog ranjavanja četrnaestogodišnje aktivistice Malale Yousafzai, pakistanski su talibani odabrali novi cilj. A ovaj put su sedamnaestogodišnju tinejdžericu Hinu Khan, aktivisticu koja je, kao i Malala, promovirala prava žena na školovanje, o tome čak i obavijestili telefonom.
– Usred noći zazvonio je telefon, a kada sam podigla slušalicu, muški me glas upitao jesam li ja Hinina majka. Kada sam potvrdila, hladno mi je rekao da je moja kći sljedeća na listi za odstrel, a da sam i ja cilj – kaže za Times Farah Rayat, i sama aktivistica za prava žena u Pakistanu. Njih su dvije još prije nekoliko godina bile prisiljene pobjeći iz Mingore, grada pokrajine Swat, u kojemu je i Malala ustrijeljena jer je Farah tamo pokrenula kampanju koja je promicala pismenost među ženama. Tijekom 2007. pokrenula je radionice i tečajeve na kojima su učenice osnovnih škola učile osnovnu uporabu računala i vezenje, a Hina Khan, tada dvanaestogodišnjakinja, bila je zaštitno lice njezine kampanje. Samo nekoliko mjeseci poslije, talibani su zavladali provincijom, a majka i kći morale su pobjeći u relativnu sigurnost glavnog grada.
– Preseljenjem se nije puno toga promijenilo. Znamo da nas talibani žele ubiti i upravo zato svakih nekoliko mjeseci mijenjamo kuću u kojoj stanujemo – kaže Farah Ryat. Katnica u predgrađu Islamabada u kojoj su provele posljednjih nekoliko mjeseci do sada očito nije talibanima bila poznata, no nakon napada na Malalu, odlučili su obračunati se i s Hinom Khan te njezinom majkom.
>> Talibani: Malalu smo napali jer je špijunirala za Zapad
>> Ponovili prijetnju: Aktivistica i njezin otac i dalje na meti talibana
Križ na vratima
– Otac nam se pridružio u Islamabadu, ali osim njega nemamo nikakve zaštite. Jedino čime se štitimo jest ograda naše kuće i vrata, koja uvijek zaključavamo – kaže zabrinuta Hina. A da njezina zabrinutost ima osnove, pokazuje i podatak da već nekoliko noći vrata njihove kuće netko obilježava crvenim križem, očitom oznakom za cilj.
– Svakoga dana brišemo te križeve, ali sljedeće noći oni opet osvanu. Bojim se i nije mi svejedno. Htjela bih samo nastaviti školovanje i postati nastavnica – kaže Hina. Njezina je obitelj pokušala ishoditi zaštitu policije, ali bez uspjeha.
– Obraćali smo se vlastima, bezuspješno. Iako je po Islamabadu napretek policajaca, iako su ulice prepune vojnika, naša je kuća potpuno nezaštićena. Rekli su mi da se ne trebam brinuti i da su prijetnje bez osnove. Kažu, da su talibani htjeli nešto učiniti, već bi nas napali – kaže Hinin otac Reyatullah Khan.
Povezani ciljevi
Inače, Hina i Malala ne samo da su pohađale istu školu u Mingori, ne samo da su bile prijateljice već i njihovi očevi niz godina blisko surađuju na polju zaštite ljudskih prava. Reyatullah Khan tako već niz godina vodi AIRRA-u Islamabad, nevladinu organizaciju koju sponzorira norveška vlada, dok je Malalin otac jedan od voditelja ureda AIRRA-ine ispostave u Mingori.
– Talibani na ovaj način, napadima na djecu, postižu dvostruki cilj. Prvo, eliminiraju djecu koja su svojim javnim istupima, blogovima i fotografijama privlačila na sebe pažnju cijelog svijeta i stjecala simpatije javnosti, a s druge strane, zastrašuju aktiviste i suradnike nevladinih organizacija. Nakon ovog što se dogodilo Malali, a i ovoga što sada proživljava Hina Khan, malo će se ljudi koji imaju djecu odlučiti na suradnju s civilnim sektorom. Ove su akcije talibana očito vrlo pomno promišljene i dobro znaju što žele postići. I očito je, uspijevaju u tomu – kaže jedan aktivist za pakistanski dnevnik News.
Evo šta su talibani a ona naša glupa Irena Horak spremna dati život za njih.