U idućoj godini Vlada će se baviti reformom zdravstva i javne uprave, dok će lokalna uprava i samouprava, odnosno njezina racionalizacija i povećanje efikasnosti ponovno ostati po strani. Konferencija u organizaciji europarlamentarke Ivane Maletić “Dobro upravljanje i pametna specijalizacija lokalne države te rješenja za nastavak decentralizacije” otvorila je teme sposobnosti lokalnih jedinica, decentralizacije sredstava, ali i obveza općina, gradova i županija te konkurentnosti lokalnih vlasti.
– Jedinice lokalne države moraju identificirati svoje specifične ciljeve pri čemu moraju imati podršku svojih građana. One jedinice koje ne mogu ispunjavati potrebe svojih građana jednostavno treba gasiti jer nisu konkurentne – jasna je bila Maletić.
Prilagođeni programi EU
Europarlamentarka Maletić predložila je da se lokalne jedinice redovito ocjenjuje po osam kriterija europske politike za urbani razvoj, i to redovito kako bi se identificirali oni najuspješniji, ali i potaknuo natjecateljski duh među općinama. Osam kriterija koje je istaknuo EU odnose se na aktivnost i uključivost jedinice, dobro vođenje jedinice, dobru infrastrukturu i povezanost jedinice, dobro služenje građanima, osjetljivost na okoliš, uspješnost jedinice, dobru osmišljenost projekata te socijalnu osjetljivost. Ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Gabrijela Žalac istaknula je da će se do sredine iduće godine sastaviti katalog projekata lokalnih jedinica, ali i državnih tvrtki jer Vlada i dalje ne zna koji su točno projekti potrebni te pozvala lokalne dužnosnike da projekte prijave i traže pomoć Ministarstva u njihovoj realizaciji. Ubuduće će se na temelju spremnosti projekata te specifičnosti određenog područja i programirati sredstva iz fondova EU.
Gradovi bez poreza
Iduće godine u povijest bi trebalo otići i preklapanje ovlasti unutar javne uprave jer ministar uprave Lovro Kuščević priprema analizu kojom će utvrditi čime se, s koliko ljudi i kojim ciljevima bave određeni dijelovi državne i lokalne uprave, gdje se preklapaju i svom radu i tko će preuzeti posao.
– U nekoj je zgradi nekad i sedam različitih ureda za gospodarstvo. Poduzetnik ne zna kome bi se obratio, a na kraju ne dobije pomoć ni od jednog od silnih ureda – slikovit je bio Kuščević ističući da će se u aplikaciju koja bi trebala analizirati sustav uložiti 20 milijuna kuna. Na temelju analize u 2019. trebalo bi se započeti pregovore o gašenju dijela službi.
Ministar financija Zdravko Marić istaknuo je kao pozitivan primjer grad Bjelovar u njegovoj namjeri da postane prvi hrvatski “tax free” grad, odnosno da sve poduzetnike oslobodi gradskih poreza.
treba ukinuti zupanije i 80% opcina, ali gdje bi onda uhljebili svoje clanstvo i biracku masineriju