Štete nastale zbog lošeg provođenja zaštite na radu u Hrvatskoj iznose četiri posto bruto nacionalnog dohotka, dok su u zemljama EU upola manje. Ako bi se broj ozljeda svake godine smanjio deset posto, proračun Hrvatske rasteretio bi se za milijardu dolara. Računica je to s kojom su danas pred novinare u Osijeku izišli predstavnici Sindikata PPDIV-a povodom obilježavanja Nacionalnog dana zaštite na radu.
– Tijekom prošle godine registrirali smo 13.817 ozljeda na radu, od čega je 77 posto na mjestu rada, a ostatak se dogodio na putu do posla. Najveća je stopa ozljeđivanja u poljoprivredi, šumarstvu, ribarstvu, a slijede vodoopskrba i prerađivačka industrija. Češće se ozljeđuju muškarci, u čak 63 posto slučajeva. Najviše je ozlijeđenih radnika u dobi od 31 do 40 godina. Što su radnici stariji, manje je ozlijeđenih – predočio je statistiku Zlatko Šarić iz Hrvatskog zavoda za zaštitu zdravlja i sigurnosti na radu.
Prema njihovim podacima 80 posto ukupno ozlijeđenih radnika u Hrvatskoj koristilo se zaštitnom opremom. Na popisu najčešćih uzroka ozljeda u prerađivačkoj industriji jesu sudari radnika s predmetom, uklještenje tijela, ali i padovi predmeta na radnika. Od ukupno 19 ozljeda koje su prošle godine završile smrću radnika, čak ih se sedam dogodilo u prerađivačkoj industriji.
– Sigurnošću na radu treba početi i završiti svaki radni dan – zaključio je Šarić.
Manjim brojem ozlijeđenih radnika rasteretio bi se državni proračun
Ako bi se broj ozljeda svake godine smanjio deset posto, proračun Hrvatske rasteretio bi se za milijardu dolara
Još nema komentara
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.