ISTRAŽIVANJE IFIMES-a o ustavnim promjenama u BiH:

Marginalizacija Hrvata u politici

bih-iz01-txt.jpg
import
18.04.2006.
u 19:52

MOSTAR - Međunarodni institut IFIMES je u povodu predloženih ustavnih amandmana, koje je na osnovi sporazuma sedam političkih stranaka Predsjedništvo BiH uputilo na raspravu i odlučivanje u Parlamentarnu skupštinu BiH, analizirao javno mnijenje u BiH. Telefonskom anketom ispitana su 1233 punoljetna građana s cijelog područja BiH. Na pitanje podržavate li predložene ustavne amandmane čak 61,40 posto bh građana odgovorilo je "ne", a 27,10 posto "da". Na pitanje bi li izašli na opće izbore u BiH ukoliko bi izbori bili održani danas, 47,20 posto bh građana reklo je kako ne bi, dok je 33,70 posto reklo da bi izašli na izbore.

Zanimljivo je kako čak 72,30 posto ispitanika smatra da ustavne promjene nisu vođene na transparentan način i uz sudjelovanje javnosti, dok 19,80 posto misli da jest. IFIMES smatra kako su ustavne promjene u BiH prvorazredno političko pitanje. Ustavnim amandmanima predloženo je entitetsko glasovanje, što znači potpunu kontrolu entiteta nad državom BiH, jer se entitetsko glasanje obavlja u Predstavničkom domu.

Entitetsko glasovanje je važno, jer ako se jedan zakon blokira u Predstavničkom domu Parlamenta, taj zakon se ne usvaja. Blokada se može samo ponavljati jer nema razrješenja situacije - apsolutni veto. Hrvatski etnički blok eventualno bi mogao formirati jednu trećinu unutar entitetskog bloka FBiH i privremeno staviti veto na izglasavanje ponuđenog prijedloga.

S obzirom na ukupno brojčano stanje hrvatske etničke komponente u BiH, praktički je nemoguće da hrvatski etnički blok dostigne dvije trećine unutar entitetskog bloka FBiH i sam trajno blokira usvajanje nekog prijedloga u Predstavničkom domu.

Tako je mogućnost trajnog veta u Predstavničkom domu zajamčena srpskom i bošnjačkom etničkom bloku, dok je ta mogućnost faktički uskraćena hrvatskom etničkom bloku. Tako bi eventualno usvajanje predloženih ustavnih amandmana dovelo do političke marginalizacije bh Hrvata. Međunarodni institut IFIMES smatra da je potrebno provesti suštinske ustavne promjene u BiH, koje bi omogućile stvaranje funkcionalnije države u smjeru njezina približavanja euroatlantskim integracijama.

Sadašnje administrativno uređenje BiH s dva entiteta, Republikom Srpskom i Federacijom BiH te Distriktom Brčko, koči daljnji napredak te države. Ključno pitanje ustavnih promjena u BiH je regionalizacija, koja bi uvažavala zemljopisne, povijesne, komunikacijske, demografske i druge kriterije.


Dva entiteta koče napredak

Međunarodni institut IFIMES smatra da je potrebno provesti suštinske ustavne promjene u BiH, koje bi omogućile stvaranje funkcionalnije države u smjeru njezina približavanja euroatlantskim integracijama. Sadašnje administrativno uređenje BiH s dva entiteta, RS i Federacijom BiH te Distriktom Brčko, koči daljnji napredak te države.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije