Vlada je na jučerašnjoj sjednici ovlastila ministra financija Zdravka Marića da zatraži uspostavu “bliske suradnje” između Hrvatske narodne banke i Europske središnje banke (ECB). Jedan je to od posljednjih koraka koji hrvatska Vlada mora poduzeti prije nego što premijer i guverner službeno zatraže uvođenje eura i ulazak u zajednički tečajni mehanizam eurozone.
Uspostava bliske suradnje zapravo znači davanje dodatnih ovlasti europskoj banci u kontroli domaćeg bankarskog sektora. Otprije je poznato da, vojničkim rječnikom rečeno, Europska središnja banka po zapovjednoj liniji kontrolira poslovanje svih banaka u Hrvatskoj čiji se vlasnik nalazi u nekoj od država članica eurozone. Kako je tri četvrtine hrvatskog bankarskog sustava u vlasništvu stranaca, većinom talijanskih i austrijskih banaka, supervizija iz Frankfurta već sad ima zadnju riječ kod kontrole Zagrebačke, Privredne, Erste ili Splitske banke.
Njihovo poslovanje kontroliraju zajednički supervizorski timovi hrvatske i Europske središnje banke. Nakon što Marić zatraži uspostavu bliske suradnje, supervizija preostale četvrtine bankarskog sustava postupno će se seliti u nadležnost Europske središnje banke. Riječ je Hrvatskoj poštanskoj banci i ostalim manjim bankama u vlasništvu domaćeg kapitala, čiji rad sada kontrolira isključivo HNB.
– Iako ni u jednom dijelu Strategije za uvođenje eura nije naveden ciljani datum uvođenja eura, Strategijom su utvrđene strateške odrednice ekonomske politike u sljedećem razdoblju koje će, osim izravnog doprinosa nastojanju da se ispune kriteriji za uvođenje eura, pridonijeti stvaranju uvjeta za održivu ekonomsku konvergenciju, navodi Vlada u objašnjenju jučerašnje odluke.
Uz Hrvatsku. koja je donijela političku odluku da će uvesti euro, na tom putu još se nalazi i Bugarska koja je odmaknula godinu dana ispred nas. Bugari se već nalaze u zajedničkom tečajnom mehanizmu te se očekuje i prvi službeni izvještaj ECB-a o stanju bugarskog bankarskog sustava. Prema neslužbenim procjenama, Hrvatska bi mogla ispuniti sve kriterije i dobiti zeleno svjetlo ostalih članica za euro za pet godina.
izdaja opet