Problem

Petir: Govor mržnje i dalje prisutan u srbijanskim medijima

Marijana Petir
Foto: Hrvoje Jelavić/PIXSELL
10.07.2017.
u 20:30

Iz odgovora koji potpisuje povjerenik Europske komisije za pregovore o proširenju Johannes Hahn, vidljivo je da je Europska komisija prepoznala ovaj problem, navodi Petir

Iako Kazneni zakon Republike Srbije predviđa sankcije za poticanje na mržnju i netoleranciju na nacionalnoj, rasnoj i vjerskoj osnovi, mediji u Srbiji i dalje su ispunjeni govorom mržnje prema pripadnicima hrvatskoga naroda, upozorava Marijana Petir, hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu, u priopćenju.

Jedan od takvih primjera je, navodi se u priopćenju iz njezinog ureda, članak pod nazivom „Više se ne okreće” objavljen 23. ožujka 2017. u magazinu „Tabloid” broj 79 (385) u kojem se hrvatskog dopisnika hrvatskog časopisa „Hrvatska riječ” naziva „deklariranim ustašom za kojeg se zna da radi protiv Srbije” o čemu je Marijana Petir izvijestila Europsku komisiju. Naime, Zakon o javnom informiranju i medijima Republike Srbije u svojem članku 75. zabranjuje objavljivanje ideja ili mišljenja kojima se potiče mržnja bez obzira na to je li objavom učinjeno kazneno djelo. No već je poznata stvar kako su napadi na pripadnike hrvatske zajednice u Vojvodini i u Srbiji učestali, a reakcija nadležnih vlasti redovito izostaje, navodi Petir.

Stoga je Petir više puta do sada reagirala te je vezano uz ovaj slučaj upitala Komisiju smatra li da Republika Srbija ima uspostavljene i samodostatne mehanizme da se bori s govorom mržnje ili je možda potrebno kroz zakonodavna rješenja pojačati mehanizme da se sankcioniraju takva ponašanja podsjećajući da se Republika Srbija nalazi u pregovaračkom procesu za pristupanje EU-u. S obzirom na još uvijek otvoreno poglavlje 23. „pravosuđe i osnovna prava”, zanimalo ju je stajalište Europske komisije o govoru mržnje prisutnom u srbijanskim medijima.

Iz odgovora koji potpisuje povjerenik Europske komisije za pregovore o proširenju Johannes Hahn, vidljivo je da je Europska komisija prepoznala ovaj problem, navodeći kako je „državno odvjetništvo Srbije u nekoliko navrata po službenoj dužnosti procesuiralo kaznene prekršaje s elementima diskriminacije, poticanja na nasilje i govora mržnje“ te kako je i u „posljednjem izvješću Komisije o Srbiji  konstatirano da se govor mržnje često tolerira u medijima i da se treba sustavnije boriti protiv njega“.

I Europska komisija za borbu protiv rasizma i nesnošljivosti (ECRI) Vijeća Europe smatra da je govor mržnje sve prisutniji u javnosti u Srbiji, čemu uvelike pridonose mediji. Navode kako iz tog razloga pozorno prate mjere koje poduzima Srbija, uključujući i one u okviru osposobljavanja i informiranja građana u pogledu borbe protiv zločina iz mržnje i osiguravanja učinkovitih istraga slučajeva.

Hahn navodi kako u tom kontekstu očekuju da će vlasti u Srbiji razmotriti rezultate nacionalnih mehanizama nadzora, posebice one pravobranitelja i povjerenika za zaštitu ravnopravnosti, te da će uskladiti nacionalno kazneno pravo s preporukama ECRI-ja. Osim toga, potrebno je i učinkovitije suzbijati govor mržnje informativnim kampanjama, obrazovnim mjerama i pravosuđem. Mjere za izgradnju kapaciteta trebale bi poboljšati osviještenost javnosti o ljudskim pravima, uključivati osposobljavanje o etici u medijima i osposobljavanje protiv govora mržnje te učvrstiti samoregulaciju medija.

Komentara 28

MI
miki45
21:27 10.07.2017.

JA ne razumijem zasto tolika mrznja pa ja nikoga ne mrzim jer mrznja pojede onoga koji mrzi boze sacuvaj zasto pa to vecinom mladi ljudi

DU
Deleted user
21:14 10.07.2017.

Bravo, Petir. Puna podrška!

GA
Gaggi78
21:16 10.07.2017.

Bravo Petir jedina si koja ima oprosti na rič M.U.D.A u našoj državi da kažeš istinu svaka ti čast jer ovi papci titovci jad i bjed ne odustaju od svojih paihopatskih izmišljotina i jada

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije