Dnevno kretanje cijena dionica, potražnja i ponuda vrijednosnih papira, stanje na svjetskim burzama mnoge ljude ostavlja ravnodušnima, no posao brokera dvojici dječaka koji su se javili na Večernjakov željomat životni je san.
Kolika je provizija
Dvanaestogodišnjeg Marka Salopeka iz Križevaca i trinaestogodišnjeg Zagrepčanina Dinu Juratovca Večernji je list odveo u jednu od tridesetak brokerskih kuća, zagrebačku Iliriku. Marko je počeo pratiti zbivanja na hrvatskom tržištu kapitala prije više od godinu dana uza svoga oca, koji je dioničar.
Dino je, pak, pravi zaljubljenik u burzu u svakom času izbacit će podatak kako stoje dionice Plive ili Ericssona Tesle, a već četiri godine svakodnevno prati kretanje cijena i burzovna izvješća. Iako prostorije brokerskih kuća u Hrvatskoj ne izgledaju poput Wall Streeta, na kojem užurbani biznismeni mašu papirima i kupuju i prodaju vrijednosne papire iz minute u minutu, dječaci su bili oduševljeni poslom brokera.
"Naoružani" pitanjima, sve što ih zanima o poslu brokera dečki su ispitali zaposlenike Ilirike Petra Brkića i Darka Sušeca kolika je provizija brokera, hoće li u Hrvatskoj burza jednog dana biti poput američke, koje su razlike između Zagrebačke i Varaždinske burze te što je, osim završenog fakulteta, potrebno da bi obavljali posao brokera.
Kako se trguje
Da bi netko mogao trgovati dionicama na burzi, mora završiti ispit za posrednika u trgovanju vrijednosnim papirima, odnosno za brokera objasnili su zaposlenici Ilirike. Dečki su naučili i zašto su "Blue chip" dionice najisplativije na određenoj burzi te da se dionicama ne može izravno trgovati na burzi, nego isključivo preko brokerskih kuća.
Čuli su i da se dionice ponekad skidaju s burze te razloge zašto se to može dogoditi. Nakon mnogih iscrpnih pitanja o brokerima, Marku je tržište dionica postalo još zanimljivijim, a Dino je zaključio da je sada još sigurniji u to da će jednog dana biti broker.
Najuporniji opstanu pet godina
Radni vijek brokera vrlo je kratak, kažu zaposlenici Ilirike. Provesti pet godina u tom napornom poslu velik je uspjeh, a većina odustane i znatno prije. Razlog je prevelik stres koji brokeri svakodnevno podnose jedan pogrešan klik mišem u sekundi klijenta može olakšati za stotine tisuća kuna. No, brokeri nakon naporne karijere steknu golemo iskustvo, koje mogu upotrijebiti za različite poslove. Najčešći im je put nakon brokerske karijere rad u investicijskim fondovima, gdje im iskustvo jamči daljnji uspjeh u karijeri.