Premda danas još ne žele objavili službene brojke o broju prikupljenih potpisa u Hrvatskoj, u Istarskoj i Primorsko-goranskoj županiji skupljeno je više od 82 tisuće potpisa onih koji se protive smanjivanju stečenih radničkih prava.
Ni danas, posljednjeg dana sakupljanja potpisa potrebnih za raspisivanje referenduma o izmjenama Zakona o radu, sindikalni čelnici nisu htjeli službeno potvrditi da su skupili 450 tisuća potpisa. No, iz Rijeke, koju su izabrali da bi se upravo tog posljednjeg dana obratili javnosti i vlasti, poručili su da će sutra slaviti i da je današnje skupljanje potpisa svojevrsno “osiguranje” kako bi se prešao propisani broj potpisa jer će liste, kazao je Ozren Matijašević, predsjednik HUS-a i koordinator pet sindikalnih središnjica u ovoj akciji, biti podvrgnute rigoroznoj provjeri. Ipak, progovoreno je o rezultatima izjašnjavanja o referendumu na području Istarske i Primorsko-goranske županije u kojima je onih koji se protive smanjivanju stečenih radničkih prava iz kolektivnih ugovora ukupno više od 82 tisuće - u Istri više od 36 tisuća, a u Primorsko-goranskoj županiji 46 tisuća. Riječ je o, istaknuli su, provjerenim potpisima uz koje je naveden JMBG.
Navodeći da su sindikalci na početku akcije i sami bili skeptični zbog prerigidnih uvjeta za referendum i brojnih pritisaka kojima su bili izloženi, Matijašević je ustvrdio da je akcija uspjela.
- Ovo je pobjeda građanske Hrvatske za opće dobro koje nema političkog predznaka što potvrđuje podrška i pomoć stranaka od krajnje ljevice do krajnje desnice - kazao je. Izražavajući se sportskim rječnikom, Matijašević je ustvrdio da su “sindikati dobili utakmicu, ali da prvenstvo traje” i da slijedi pravna bitka sa Saborom. Uvjeren je da su argumenti, uz izmijenjeni Ustav, na strani sindikata. Poručio je građanima da njihov potpis sindikati neće izdati i da je konačni cilj doći do Zakona o radu po mjeri radnika, a na štetu poslodavaca i tajkuna koji su se obogatili na leđima radnika. Cilj je, poručili su sindikalci, da Vlada ove predložene izmjene ZOR-a kojima se umanjuju radnička prava povuče i da se o izmjenama pregovara u okviru cjelovite rasprave o ZOR-u.
Vrlo odlučno, i Matijašević i Krešimir Sever, predsjednik Hrvatskog nezavisnog sindikata, te Mladen Novosel, v.d. predsjednika SSSH, ponovili su da Zakon o radu i kolektivni ugovori nisu uzročnici krize u Hrvatskoj nego je to nekvalitetna i nekonzistentna politika Vlade koja umjesto da je pravedan arbitar između radnika i poslodavaca donosi odluke u korist poduzetnika i tajkuna.
- Vlada ide s tezom da radnici trebaju preuzeti odgovornost zbog nastale krize, a zapravo je u izmjene Zakona u radu krenula da bi sebe zaštitila kao poslodavca i svoj interes je nametnula kao nacionalni interes - kazao je Sever poručujući Vladi da u daljnjoj proceduri ne izvodi “akrobacije” s voljom naroda kao što to čini njena vladajuća većina u Saboru s oporbom.
Ovo je jadan pokušaj sindikalnih čelnika da se samopromoviraju al više od 90% ljudi to nije popušilo i nije im dalo podršku