Hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir sudjelovala je na svečanom otvaranju 13. Međunarodnog pčelarskog sajma u Gudovcu, najvećeg regionalnog sajma pčelarskih proizvoda koji je i ove godine okupio brojne izlagače, ali i posjetitelje. Ona je rekla da rado dolazi u Gudovac i da je to njezin "najdraži" europski poljoprivredni sajam.
Pozdravljajući pčelare, zastupnica Petir iskazala je zadovoljstvo što je imala priliku ugostiti hrvatske pčelare i predstaviti njihove proizvode na 5. Europskom tjednu pčela i oprašivanja u Europskom parlamentu u Bruxellesu te je ovom prilikom najavila kako će ih pozvati i ove godine.
Nakon obilaska izložbenog prostora, na otvaranju sajma Petir je govorila o potrebi donošenja Zakona o suzbijanju nepoštene trgovačke prakse u lancu opskrbe hranom za koji se zalaže i na nacionalnoj razini, a koji još uvijek nije donesen. Taj bi zakon uvelike bio od pomoći proizvođačima poljoprivrednih proizvoda čime bi ojačali i svoj položaj na tržištu i suzbili nelojalnu konkurenciju, rekla je Petir.
Zastupnica Petir još je jednom ukazala na potrebu jače kontrole meda iz uvoza i zbog proizvođača i zbog potrošača rekavši kako je potrebno mijenjati Direktivu o označavanju meda te uvesti deklaracije s oznakom države u kojoj je med proizveden, o čemu je već u nekoliko navrata govorila na Odboru za poljoprivredu i ruralni razvoj Europskoga parlamenta čija je članica te je s drugim kolegama zastupnicima iz Europske pučke stranke takvu inicijativu uputila i Europskoj komisiji.
Govoreći o stanju pčelarstva u Hrvatskoj, predsjednik Hrvatskog pčelarskog saveza Vladimir Bilek zahvalio je zastupnici Petir na svemu što čini za pčelarski sektor i dao joj podršku u zahtjevu za izmjenom direktive. Ujedno je upozorio i na problem ugroze pčela rekavši kako su nam potrebne aktivne mjere za pomoć tom sektoru jer je u Republici Hrvatskoj nestalo pčela u vrijednosti 100 milijuna kuna. Državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Tugomir Majdak podržao je inicijative zastupnice Petir i najavio donošenje zakona o nepoštenoj trgovačkoj praksi koji je kako je naglasio stajao dvije godine u "ladicama Ministarstva" te je najavio i dodatne državne mjere za pomoć sektoru pčelarstva.
Najveći pčelarski sajam u regiji u organizaciji Bjelovarskog sajma i Hrvatskog pčelarskog saveza predstavlja najnovija dostignuća u pčelarstvu, a podijeljen je u tri cjeline: izložba i prodaja meda i pčelinjih proizvoda, kao i pčelarske opreme te edukativni dio.
Na ovogodišnjem sajmu sudjeluje više od 150 izlagača te se očekuje dolazak tisuća posjetitelja iz Republike Hrvatske i okolnih država. Uz tradicionalni pčelarski sajam održava se i izložba vina i vinogradarske opreme.
>> Pčelarima zabranili uklanjanje osa i stršljena, pa odustali od svega
>> Petir upozorava: Hrvatskoj treba Zakon o označavanju proizvoda bez GMO-a
pa to je normalno da se zna zemlja porijekla. za mene je to normalno nista cudno...