Iz godine u godinu u Hrvatskoj je sve veći broj studija koji se održavaju na engleskom jeziku, a time se povećava i broj stranaca koji studiraju u Hrvatskoj. Danas ih, prema dostupnim podacima, ima nekoliko stotina, a najviše ih je na dva medicinska fakulteta, zagrebačkom i splitskom, te zagrebačkom Ekonomskom fakultetu. Prvi je sa studijem na engleskom jeziku krenuo zagrebački Medicinski fakultet koji je prvu generaciju studenata upisao 2003. godine.
Prijamni u Izraelu i EU
Te prve godine studij je upisalo 20 studenata, većinom pripadnici hrvatske dijaspore iz Kanade i SAD-a, ali i te godine bilo je nekoliko, kako se tada govorilo, "pravih stranaca" koji do tada nisu imali nikakve veze s Hrvatskom. Do danas medicinski studij na engleskom jeziku upisali su studenti iz tridesetak zemalja, a najviše ih je iz Kanade i SAD-a, Francuske, Izraela, Njemačke.
– Godišnje upisujemo pedeset studenata, a zainteresiranih imamo četiri puta više. Jedini organiziramo prijamne u inozemstvu, i to u Izraelu, Švedskoj, Španjolskoj i u dva grada u Njemačkoj, Berlinu i Hannoveru. Prijamni postoji i u Zagrebu, a planiramo ga ubuduće provoditi i u New Yorku – kaže nam prof. dr. Davor Ježek, voditelj studija na engleskom jeziku na Medicinskom fakultetu u Zagrebu. Godišnje medicinu na engleskom upiše i desetak hrvatskih studenata, ali, ističe prof. Ježek, "namijenjena je ponajprije strancima jer je kreirana kao intelektualni izvozni proizvod". Studij je ove godine dobio certifikat za kvalitetu i internacionalizaciju, a profesor Ježek s ponosom naglašava da su zasad jedini koji ga imaju na području EU. Većina njihovih studenata nakon diplome vrati se u svoje zemlje. Svi oni dobiju odlične poslove. Pet Francuza s našeg studija zaposlilo se u najboljim pariškim klinikama. Neki se odluče ostati u Hrvatskoj, a riječ je uglavnom o djeci naših iseljenika. Do sada ih je život u Hrvatskoj nastavilo desetak, što je dobro jer nam nedostaje liječnika – zaključuje prof. Ježek. I za studijem na engleskom na splitskom Medicinskom fakultetu također postoji veliko zanimanje stranaca.
S diplomom u Belgiju
– Godišnje upišemo pedeset studenata, a prijavi nam ih se gotovo tri puta više. Dolaze nam sa svih strana svijeta, ali najviše iz Njemačke, Švedske i Norveške, a ima ih i iz SAD-a. Neki od njih više se ne žele vratiti u zemlju iz koje su došli. Previše im se svidi Split, klima i način života – kaže nam dekan Medicinskog fakulteta u Splitu prof. dr. Zoran Đogaš. Dodaje da od studenata stranaca koristi ima i splitski turizam jer im u posjete dolaze prijatelji i obitelj, a svi oni troše i svoja dobra iskustva prenose dalje. Medicina na engleskom u Splitu je počela 2011. godine. Godišnja cijena studija na oba medicinska fakulteta je sedam tisuća eura. Na zagrebačkom Ekonomskom fakultetu je znatno niža.
– Godišnja školarina je 28.000 kuna. Upisujemo 55 studenata, većina je naših, a stranaca desetak po godini. Dolaze iz Luksemburga, Poljske, Sirije, Nigerije, Njemačke, Kosova, Bugarske – nabraja nam voditelj studija na engleskom jeziku prof. dr. Mario Spremić. S ponosom dodaje da od 2011. godine godine imaju EPAS akreditaciju koju na svjetskoj razini ima samo dva-tri posto studijskih programa i predstavlja orijentaciju fakulteta prema standardima međunarodne izvrsnosti. U prvoj generaciji, koja je studij upisala 2008. godine, bio je i Iranac Mohammad Karsidani.
– U pet godina studija u Zagrebu stekao sam značajno iskustvo, naučio mnogo i pronašao prijatelje za cijeli život – prisjeća se Mohammad koji je nakon diplome posao pronašao u Belgiji.
– Sada sam u Teheranu, radim u svojoj konzultantskoj tvrtki. Hrvatska mi je drugi dom – kaže.
>> Dvadeset studenata s invaliditetom dobit će stipendije iz fonda akcije
>> Medicinski fakultet prvi u Uniji dobio certifikat CeQuint
Za svaku pohvalu, bravo Hrvatska, mozes biti najbolja!