Broj razbojstava ove godine ne odstupa bitno od lanjskoga broja. U jedanaest mjeseci na području PU karlovačke počinjeno je 2130 kaznenih djela, od čega je njih 1346 razriješeno, dakle 64,7 posto, što je za 1,4 posto više od nacionalne razine. Policijska postaja Karlovac bilježi u istom razdoblju 1082 kaznena djela, od čega je 60 posto razriješeno, kazao je Josip Ćelić, načelnik PU karlovačke na početku sjednice karlovačkog gradskog vijeća govoreći o sigurnosnoj situaciji u gradu nakon učestalih pljački te na poziv vijećnika Ivice Margarina.
Problem društva
No, nakon iznesenih statističkih podataka koji, zapravo, govore u prilog činjenici da policija dobro radi svoj posao, obrušio se na medije koji su ovog tjedna pisali o brojnim pljačkama koje su doživjele kulminaciju prošlog vikenda.
– Policija poduzima sve radnje da otkrije počinitelje svih kaznenih djela, no uspješnost rada policije temelji se i na osjećaju sigurnosti građana koji mediji kreiraju čak sa 60 posto. Ako je njihov prikaz neobjektivan i tendenciozan, dolazi do toga da se građani ne osjećaju sigurnima, a tako je i u Karlovcu. Nije samo policija odgovorna za sigurnost u gradu, već je to problem čitavog društva. Policija ne može zaštititi svaku banku ili objekt u gradu ili štalu s junadi u Skakavcu. U prosincu je bilo više imovinskih delikata, ali radimo sve da to spriječimo, odnosno razriješimo kaznena djela – kazao je Ćelić.
Ništa od pitanja
Svojim je stavom, osim medija, nemalo iznenadio i oporbene vijećnike.
– Ovo je ispala medijska hajka. Proizlazi da su mediji, koji su o pljačkama pisali, krivi za sve što se dogodilo, a tako nešto ne može reći. Što bi tek bilo da to nitko nije spomenuo. Osim toga, načelnik se nije odredio o sigurnosnoj situaciji u gradu. Mislim da traži krivca na krivoj strani – kazao je Josip Benčić iz SDP-a. Ivica Margarin iz HNS-a iznenađen je što vijećnici nisu imali prilike postavljati pitanja prvom čovjeku policije grada.
– Statistika ništa ne znači. Načelnik Ćelić, u govoru se zapravo sakrio iza statistike i medija. Postoji i program prevencije koje treba provoditi, a koji uključuje i što veći broj patrola po gradu, posebno u prosincu kada broj kriminaliteta raste – kaže Margarin.
Mislim da je vrijeme da mediji u Hrvatskoj, prestanu sa tajnom nabavom oružja i nagovaranjem kojkakvih medijskih ovisnika, da bi vršili razbojničke napade a kako bi mediji imali o čemu pisati i strašiti lažima Hrvatsku javnost! Sramota