Istraživanje Udruženja novinara Srbije u kojemu je sudjelovalo 585 srpskih novinara pokazalo je da su novinari u istočnom susjedstvom zadovoljni poslom, ali ne i plaćom koja je ispod državnog prosjeka.
Kao najveće probleme profesije novinari izdvajaju niske zarade, 62 posto, kao i neprofesionalizam i neodgovarajuće obrazovanje novinara, 54 posto. Najviše, 34 posto imaju plaću od 31 do 46 tisuća dinara (280 do 400 eura), 26 posto od 150 do 280 eura. Najzadovoljniji su glavni i odgovorni urednici, zatim snimatelji, dok su fotoreporteri najnezadovoljniji, a najviše plaće imaju novinari koji rade u javnom servisu, slijede novinari iz državnih medija, dok su najmanje plaćeni oni koji rade u privatnim medijima.
Cenzuri je povremeno izloženo 41 posto novinara
Cenzuri je povremeno izloženo 41 posto novinara, konstantno njih šest, dok čak 49 posto ispitanih novinara vjeruje da njihove kolege povremeno pribjegavaju autocenzuri, a njih 29 posto drži da to čine u velikoj mjeri. Istraživanje je pokazalo i da je znatno više muškaraca novinara samo sa srednjom školom u odnosu na broj žena, dok je gotovo isti broj muškaraca i žena u medijima s fakultetskim obrazovanjem.
U poslovima koja obavljaju u redakciji, više je muškaraca fotoreportera i snimatelja nego žena, dvostruko više žena radi na radiju, dok je taj odnos obrnut na portalima gdje radi duplo više muškaraca nego žena. U dnevnim i tjednim novinama radi znatno više muškaraca. Zanimljivi su podaci o obrazovnoj strukturi u redakcijama. Među fakultetski obrazovanim novinarima, najveći broj ispitanih rade kao novinari, 45 posto, 22 posto su urednici rubrika, a najmanje je fakultetski obrazovanih glavnih i odgovornih urednika, 14 posto.
>>Vučić vuče za Berlin, Nikolić prema Moskvi
Među srpskim glavnim urednicima najmanje je fakultetski obrazovanih novinara A kod nas sve super školovani doktori novinarstva . I zato vas čitamo svaki dan jel ste super.. Naravno daleko manje od mnogih komentataora sa manje škole ali sa daleko više iskrenosti ...